Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
PI/3/415-13/05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PI/3/415-13/05
Data
2005.04.19



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy można w ramach ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe odliczyć wydatki na spłatę odsetek od kredytu, jeżeli umowa kredytowa z bankiem zawarta została przez podatnika, jego żonę i rodziców podatnika? Kredyt wraz z odsetkami spłacany jest wyłącznie przez podatnika i jego małżonkę, z nimi też spółdzielnia mieszkaniowa zawarła umowę o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 02-02-2005r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści pisma wynika, iż podatnik wraz z małżonką w celu wniesienia wkładu budowlanego na nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej zaciągnął kredyt mieszkaniowy. W związku z tym, iż dochody podatników, w ocenie banku, nie były wystarczające do udzielenia przez bank wnioskowanej kwoty kredytu, umowa kredytowa została zawarta przez czterech kredytobiorców (podatników i rodziców). Kredyt wraz z odsetkami spłacany jest wyłącznie przez podatników, z rachunku bankowego podatnika, a nie rodziców. Rodzice spełniają tylko funkcję osób zabezpieczających kredyt. Ponadto umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego została zawarta tylko z podatnikami.

Podatnik uważa, że przysługuje podatnikom prawo do odliczenia całości spłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej, przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków umożliwiających skorzystanie z ulgi z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu.

Tut. organ podatkowy stwierdza, że do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - według stanu prawnego obowiązującego w 2004r. - osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Stosownie do treści art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust.1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej między innymi z wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2 – 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 6 tej ustawy odliczenie stosuje się jeżeli odsetki zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot udzielający kredytu.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zaspakaja wyłącznie potrzeby mieszkaniowe podatników i jedynie oni ponoszą wydatki z tytułu spłat odsetek od kredytu zaciągniętego na ten cel. Tym samym – przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków ustawowych – ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego na cele mieszkaniowe kredytu przysługuje wyłącznie podatnikom.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj