Interpretacja Urzędu Celnego w Lublinie
302000-PA-9103-12/05/id
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
302000-PA-9103-12/05/id
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Celny w Lublinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Odsprzedaż samochodu osobowego


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
podatek akcyzowy
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy od przyjętych zaliczek na poczet sprzedaży samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją należy wykazywać na fakturach potwierdzających przyjęcie zaliczki podatek akcyzowy od otrzymanej kwoty zaliczki i w tym momencie uwzględnić w deklaracji podatku akcyzowego, czy w momencie sprzedaży samochodu od pełnej jego wartości?


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60)

p o s t a n a w i a m

uznać stanowisko Strony, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionego we wniosku z dnia 25 maja 2005r. uzupełnionego pismem z dnia 3 czerwca 2005r. za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem bez numeru z dnia 25.05.2005r. Podatnik zwrócił się na podstawie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa z prośbą o udzielenie informacji w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Podatnik stoi na stanowisku, że dla przyjętych zaliczek na poczet sprzedaży samochodów osobowych przed pierwszą rejestracją na terytorium RP nie ma zastosowania przepis art. 6 ust 2 oraz art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) -ponieważ otrzymane zaliczki na poczet sprzedaży samochodów osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Otrzymane zaliczki na poczet sprzedaży samochodów osobowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym ponieważ nie zachodzi w tym przypadku żadna czynność podlegająca opodatkowaniu akcyzą zgodnie z art. 4 ustawy o podatku akcyzowym - gdy dla udokumentowania zaliczki została wystawiona faktura VAT.

Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie mając na uwadze stanowisko Strony oraz obowiązujące przepisy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 80 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.) akcyzie podlegają samochody osobowe nie zarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, natomiast podatnikami akcyzy od samochodów są podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju. Artykuł 80 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy określa natomiast, iż obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów osobowych powstaje w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu.

W związku z brakiem w ustawie o podatku akcyzowym definicji sprzedaży właściwym jest odniesienie się do definicji tego pojęcia w art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), gdzie wskazano, iż pod pojęciem "umowa sprzedaży" należy rozumieć ciążące na sprzedawcy zobowiązanie przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania mu tej rzeczy, natomiast kupujący zobowiązany jest rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Zatem aby mówić o sprzedaży samochodu osobowego musi nastąpić przeniesienie na kupującego własności i wydanie mu tego samochodu, a kupujący musi samochód odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Otrzymane przez sprzedającego zaliczki na poczet kupna samochodu nie skutkuje z mocy prawa przeniesieniem na kupującego własności i wydania samochodu - nie dochodzi jeszcze do powstania czynności opodatkowanej - sprzedaży i tym samym nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym dla sprzedającego.

Zdarzeniem prowadzącym do powstania obowiązku podatkowego w przypadku sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju jest wystawienie faktury - dokumentu, w rozumieniu art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w związku z art. 2 pkt 18 ustawy o podatku akcyzowym, potwierdzającego dokonanie sprzedaży samochodu osobowego.

Wystawienie faktury stwierdzającej otrzymanie przed wydaniem samochodu części należności (zaliczki) jest jedynie realizacją obowiązku wynikającego z art. 106 ust. 3 ustawy VAT.

Faktura "zaliczkowa" nie jest dokumentem stwierdzającym dokonanie sprzedaży - fakturą, o której mowa w art. 80 ust. 3 pkt 1 i art. 82 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

P o u c z e n i e

Stosownie do art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Do ewentualnego zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i po 0,50 zł od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj