Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.443/1/70/41/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443/1/70/41/05
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
aport
moment powstania obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego przy wniesieniu aportu do spółki z o. o.


Podatnik, będąc spółką z o. o., w styczniu 2005 r. wraz z innym podmiotem zawiązał nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W umowie spółki została określona wielkość udziałów, jaką obejmie każdy ze wspólników oraz sposób ich pokrycia. Zgodnie z tymi zapisami Podatnik objął przysługujące mu udziały w zamian za aport, na który składają się dwie niżej opisane nieruchomości:
1. nieruchomość gruntowa zabudowana pawilonem handlowo-usługowym,
2. nieruchomość gruntowa niezabudowana.
Zgodnie ustaleniami podjętymi przez spółki tworzące nowy podmiot - przeniesienie prawa własności opisanych wyżej nieruchomości nastąpiło w lutym. Jednakże, ze względu na fakt, że w momencie przenoszenia prawa własności, nieruchomości te użytkowane były przez ich dotychczasowych najemców:
- wypowiedziano przedmiotowe umowy najmu ich dotychczasowym najemcom, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia,
- uzgodniono, że ze względu na trzymiesięczny okres wypowiedzenia ww. umów najmu ich dotychczasowym najemcom - wydanie przedmiotowych nieruchomości, na rzecz nowoutworzonego podmiotu nastąpi w miesiącu maju 2005 r.
Mając na uwadze opisaną powyżej sytuację podatkowo-prawną Podatnik zwraca się z zapytaniem: na kiedy należy ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy wniesieniu aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sytuacji przedstawionej powyżej?
Zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z brzmienia art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Jeżeli jednak:
- dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, co wynika z brzmienia art. 19 ust. 4 ustawy o VAT.
- przedmiotem dostawy towarów są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia ich wydania, co wynika z art. 19 ust. 10 ustawy o VAT.
Przypomnieć ponadto należy, że zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
W sytuacji opisanej przez Podatnika przedmiotem aportu są dwie, przekazywane w formie aportu nieruchomości, z których każda podlega odrębnym regulacjom odnoście momentu powstania obowiązku podatkowego.
W szczególności, dla nieruchomości pierwszej, składającej się z działki gruntu zabudowanej pawilonem handlowym, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z brzmieniem cyt. wyżej art. 19 ust. 10, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia ich wydania. A ponieważ aport ze swej istoty jest nieodpłatny i podatnik nie otrzyma zapłaty, to obowiązek podatkowy w tym przypadku powstanie w 30-tym dniu. Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę na powyższą okoliczność wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.
Ponadto zauważyć należy, że w sytuacji powyższej znajdzie zastosowanie przepis art. 29 ust. 5 powołanej ustawy, na podstawie którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Powyższe powoduje, że obowiązek podatkowy dla przekazywanego w formie aportu gruntu powstanie w tym samym momencie co obowiązek podatkowy dla przekazywanego aportem budynku.
W przypadku drugiej nieruchomości, stanowiącej niezabudowaną działkę gruntu, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z brzmieniem art. 19 ust. 4, tj. w momencie wystawienia faktury. Zgodnie natomiast z § 16 cytowanego wyżej rozporządzenia - fakturę na powyższą okoliczność wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (...).
Analizując powyższe zagadnienie należy mieć na uwadze przepisy ustawy o VAT, traktujące o zasadach opodatkowania czynności wniesienia aportu. I tak, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie jednak z brzmieniem art. 82 ust. 3 Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień (...).
Uprawnienie powyższe znajduje swe odzwierciedlenie w brzmieniu przepisu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.
Cytowane powyżej unormowania prawne powodują, że opisana w złożonym przez Podatnika wniosku czynność przekazania aportu jest czynnością podlegającą przepisom ustawy od towarów i usług, korzystającą na podstawie regulacji zawartych w rozporządzeniu ze zwolnienia w podatku VAT. Wyjaśnienie powyższego zagadnienia jest niezbędne, dla udzielenia odpowiedzi na sformułowane przez Podatnika pytanie, dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy wniesieniu aportu do spółki z o. o. W szczególności, ze względu na fakt, że wniesienie aportu korzysta ze zwolnienia w podatku, zasada wynikające z brzmienia art. 19 znajduje swe zastosowanie przy ustaleniu właściwej daty dla zaewidencjonowania faktur wystawianych na okoliczność przekazania aportu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj