Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-92/05/MAS
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-92/05/MAS
Data
2005.06.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
utrzymanie nieruchomości
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka


Pytanie podatnika
Wspólnota zwraca się z zapytaniem czy jest obowiązana, na wniosek właściciela będącego osobą prawną, wystawić fakturę VAT z tytułu zaliczek wnoszonych na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, media oraz fundusz remontowy.
W tej sprawie Strona przedstawia stanowisko, że nie może wystawiać faktur VAT ze względu na fakt, iż nie jest podatnikiem tego podatku w rozumieniu przepisów przywoływanej ustawy.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /jednolity tekst z 2005 r. Dz. U. nr 8 poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.05.2005 r. (data wpływu do Urzędu 30.05.2005 r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 19.05.2005 r., Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT z tytułu zaliczek wnoszonych na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, media oraz fundusz remontowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w ramach wykonywanych czynności pobiera zaliczki od właścicieli na utrzymanie części wspólnej nieruchomości i media zużywane w lokalach oraz, że nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wspólnota zwraca się z zapytaniem czy jest obowiązana, na wniosek właściciela będącego osobą prawną, wystawić fakturę VAT z tytułu zaliczek wnoszonych na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, media oraz fundusz remontowy.

W tej sprawie Strona przedstawia stanowisko, że nie może wystawiać faktur VAT ze względu na fakt, iż nie jest podatnikiem tego podatku w rozumieniu przepisów przywoływanej ustawy.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm./, podatnicy, o których mowa w art. 15, tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Stosownie do § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U. nr 97 poz. 971/ zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Z powyższych przepisów wynika, że Strona nie jest uprawniona do wystawiania faktur VAT gdyż jedynie podatnicy VAT czynni są uprawnieni dokumentować wykonywane przez siebie czynności fakturami VAT. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj