Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/20/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/20/05
Data
2005.05.30



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe


Pytanie podatnika
Czy spadkobierca majątku po zmarłym podatniku ma obowiązek sporządzić spis z natury i opodatkować podatkiem VAT towary związane z działalnością gospodarczą spadkodawcy?


DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu Pani zażalenia z dnia 16.03.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z dnia 08.03.2005 r., nr PP3/443/1/2005/GH w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60)

zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 07.01.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 07.01.2005 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie obowiązku sporządzenia przez Panią jako jednego ze spadkobierców majątku po zmarłym małżonku, spisu z natury i opodatkowania podatkiem VAT towarów związanych z działalnością gospodarczą małżonka, pozostałych po jego śmierci.

Według Pani oceny spadkobierca nie jest zobowiązany do sporządzenia spisu z natury i opodatkowania podatkiem VAT towarów związanych z działalnością gospodarczą spadkodawcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego na Pani w/w wniosek postanowieniem z dnia 08.03.2005 r. udzielił interpretacji, z której wynika, iż stosownie do postanowienia art. 14 ustawy o VAT oraz art. 97 i 98 ustawy Ordynacja podatkowa jest Pani zobowiązana - jako spadkobierca zmarłego męża - sporządzić spis z natury na dzień jego śmierci i opodatkować towary ujęte w tym spisie.

Na powyższe postanowienie wniosła Pani zażalenie, w którym zarzuca w/w interpretacji Naczelnika Urzędu Skarbowego nieuzasadnione prawnie nałożenie na Panią obowiązku sporządzenia spisu z natury i opodatkowania towarów związanych z działalnością gospodarczą zmarłego męża.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniem podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osoba fizyczną awykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W przypadku śmierci podatnika zgłoszenia o zaprzestaniu działalności dokonuje jego następca prawny (art. 96 ust. 7 w/w ustawy).
Następca prawny nie jest jednak zobowiązany na podstawie art. 14 w/w ustawy do opodatkowania i sporządzenia spisu z natury towarów pozostałych na dzień zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez spadkodawcę wskutek jego śmierci.
Zgodnie bowiem z art. 97 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2 przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.Na podstawie w/w przepisu spadkobierca ponosi odpowiedzialność tylko za te zobowiązania podatkowe, które powstały za życia spadkodawcy.
W przedmiotowym przypadku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje na podstawie art. 14 w/w ustawy o VAT dopiero po śmierci spadkodawcy, stąd spadkobierca nie może ponosić odpowiedzialności za wynikające z niego zobowiązanie podatkowe.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i. traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj