Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-93/05/BO
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-93/05/BO
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
benzyna
działalność gospodarcza
leasing operacyjny
motocykl
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego motocykl, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z wejściem 1 czerwca 2005r. nowelizacji ustawy o VAT, tj. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw i nowym brzmieniem art. 87 ust. 7 dotyczącym leasingu samochodów osobowych i pojazdów samochodowych, zdaniem wnioskodawcy powstała wątpliwość uznania motocykla za pojazd samochodowy i tym samym zachowania prawa do pełnego odliczania podatku VAT od rat leasingowych i od zakupu paliwa do napędu tego motocykla


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w związku z wnioskiem z dnia 30.05.2005r. (data wpływu do Urzędu 01.06.2005r.) uzupełnionym 16.06.2005r. (data wpływu 22.06.2005r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga


- stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe


Uzasadnienie


Wnioskiem z dnia 30.05.2005r. (data wpływu do Urzędu 01.06.2005r.) Spółka wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka użytkuje na podstawie umowy leasingu operacyjnego motocykl, który wykorzystuje w prowadzonej działalności gospodarczej.
W związku z wejściem 1 czerwca 2005r. nowelizacji ustawy o VAT, tj. ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw i nowym brzmieniem art. 87 ust. 7 dotyczącym leasingu samochodów osobowych i pojazdów samochodowych, zdaniem wnioskodawcy powstała wątpliwość uznania motocykla za pojazd samochodowy i tym samym zachowania prawa do pełnego odliczania podatku VAT od rat leasingowych i od zakupu paliwa do napędu tego motocykla.
W ocenie Strony zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, towary klasyfikuje się na podstawie przepisów o statystyce publicznej. W PKWiU w dziale 34 "pojazdy mechaniczne" nie są wymienione motocykle. Pojazdy te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 35.41 i są sklasyfikowane w dziale 35 - "sprzęt transportowy pozostały", co oznacza, że motocykl nie jest pojazdem samochodowym, lecz odrębnym środkiem transportu. A zatem w przypadku rat leasingowych nie będą miały zastosowania ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego wynikające z tego przepisu oraz nie występuje obowiązek zarejestrowania umowy leasingu w urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r., który wynika z art. 7 ustawy nowelizującej ustawę o VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga stwierdza, że jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia co następuje:

Stosownie do art. 86 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2005r. w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005r. o podatku od towarów i usług, nadanym ustawą z dnia 21 kwietnia 2005r. (Dz. U. Nr 90, poz. 756) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody oraz pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6 000 zł.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego. Według art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz.515 z późn. zm.) pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h (z wyjątkiem ciągników rolniczych). Natomiast pkt 45 tego artykułu stanowi, że motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy.

Oznacza to, że motocykl jest pojazdem samochodowym, o którym mowa w art. 86 ust. 3 ww. ustawy, a więc w przypadku rat leasingowych mają zastosowanie ograniczenia w odliczeniu podatku naliczonego wynikającego z treści powołanego wyżej art. 86 ust. 7.Ustawa z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zawiera przepis przejściowy - art. 7, w myśl którego w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego w fakturze, kwotę podatku stanowić będzie kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie nowelizacji tej ustawy, pod warunkiem, że umowa (bez uwzględnienia zmian dokonywanych po wejściu w życie ustawy) zostanie zarejestrowana we właściwym Urzędzie Skarbowym do dnia 15 czerwca 2005r.

W świetle powyższego Spółka zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych motocykla wynikających z zawartej umowy w pełnej wysokości wykazanej na fakturze - rejestrując umowę do 15 czerwca 2005r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj