Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mławie
US 13 PD 415-4/2005
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 13 PD 415-4/2005
Data
2005.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Mławie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy wierzyciele developera który ogłosił upadłość a którzy dokonywali wpłat na poczet realizacji budowy nieruchomości przed jego upadłością ogłoszoną przez Sąd nie będą zmuszeni do zwrotu ulg mieszkaniowych w przypadku dalszej budowy na podstawie nowej umowy zawartej z syndykim nadzorującym dziłalność upadłego developera(syndyk uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności) a lokal mieszkalny będzie realizowany w ramach tej samej inwestycji.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a par.1 i 4 oraz art.216 par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mławie postanawia : ocenić stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.art.27a ust.1 pkt 1 lit.b-f ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe w tym przeznaczone na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego od osoby która wybudowała ten lokal w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu lub podatku z tyt.wydatków poniesionych na powyższe cele, a następnie między innymi :

1)wycofał ze spółdzielni wkład

2)w całości zmienił przeznaczenie przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na uzytkowy

3)po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegajacych opodatkowaniu

- do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym zaistaniały te okoliczności doliczasię odpowiednio kwoty odliczone z tych tytułów. Obowiązek powyższy wynika z treści art.27a ust.13 w/w w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku i ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 na podstawie art.6 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2002 roku na podstawie art.4 ust.2 ustawy z 21 listopada 2001 roku wymienionym wyżej podatnikom którzy w latach 1992-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 lit. a-f i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 przysługiwało na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji, ponoszonych w okresie od 1 stycznia 2002 do 31 grudnia 2004 r. Skorzystanie z ulgi mieszkaniowejo której mowa wyżej uzależnione było od poniesienia wydatków na własne cele mieszkaniowe. Wykładnia art.27a.ust.1 pkt 1 oraz art.27 ust.13 pkt 3 prowadzi do wniosku, że użyte w ust.13 pkt 3 sformułowanie - po roku w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków - powinno być rozumiane w ten sposób, ze odnosi się do sytuacji w której podatnik odbierając od Syndyka wpłaconą zaliczkę na zakup lokalnego rezygnuje jednocześnie z celu jakiemu służyło zawarcie z tym develeperem umowy i wniesienie zaliczki na zakup lokalu mieszkalnego, a więc celu mieszkalnego. Ustawodawca uzależnił utratę prawa do wykorzystanej ulgi od rezygnacji z zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli podatnik w następstwie zmiany umowy z developera na Syndyka nie zrezygnuje z realizacji tego celu to brak jest podstaw do uznania, iż w takim przypadku mamy do czynienia ze zwrotek odliczonych wydatków. Sprzedaż całego przedsiębiorstwa innej osobie prawnej np.spółdzielni mieszkaniowej, która będzie realizowała umowy zawarte przez Syndyka na budowę mieszkań pozwoli na zachowanie prawa do wykorzystanej ulgi podatkowej. Tylko w przypadku zwrotu wniesionego wkładu do developera podatnik do dochodu lub podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj