Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/423/105/2005
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/423/105/2005
Data
2005.09.07



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dłużnik
koszty uzyskania przychodów
rezerwy na wierzytelności nieściągalne
umorzenie egzekucji
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy otrzymane postanowienie Komornika Sądowego o umorzeniu egzekucji należności przeciwko dłużnikom jest wystarczającym uprawdopodobnieniem nieściągalności wierzytelności i pozwala na zaliczenie tych należności do kosztów uzyskania przychodów?


Spółka w 2003 roku dokonała dostawy cementu dla firmy z Wrocławia, od której jako zabezpieczenie należności otrzymała weksel poręczony przez jej właściciela oraz dla firmy "O". Spółka nie otrzymała części zapłaty. W wyniku przeprowadzonego na wniosek Spółki postępowania sądowego, a następnie komorniczego Komornik Sądowy na mocy wydanych postanowień umorzył postępowanie egzekucyjne z powodu jego bezskuteczności. Jednostka zaksięgowała faktury składające się na wymienione kwoty jako swój przychód. Na pokrycie tych wierzytelności utworzono rezerwę w wysokości 100% w momencie przekazania należności do windykacji sądowej. Spółka zamierza rozwiązać rezerwę i zaliczyć te wierzytelności w ciężar kosztów.

Czy otrzymane postanowienia Komornika Sądowego o umorzeniu egzekucji należności przeciwko wymienionym dłużnikom są wystarczającym uprawdopodobnieniem nieściągalności wierzytelności i pozwalają na zaliczenie tych należności do kosztów uzyskania przychodu?
Zdaniem Spółki otrzymane postanowienia są wystarczającym uprawdopodobnieniem nieściągalności należności w rozumieniu art. 16 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 roku Nr 54 z poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty uzyskania przychodów są potrącane co do zasady, tylko w roku podatkowym w którym zostały poniesione i w roku którego dotyczą (art. 15 ust. 4 w/w ustawy).

Zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt. 26 lit. a w/w ustawy, do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wartość rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, to jest spełnione zostały warunki wymienione w art. 16 ust. 2a ustawy a rezerwy te utworzono zgodnie z przepisami o rachunkowości oraz zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt. 25 lit. a.

Ustawodawca w wyżej powołanych przepisach art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymienił momentu, w którym te wierzytelności zalicza się się do kosztów uzyskania przychodów. Stanowi o tym bowiem wyżej powołany przepis art. 15 ust. 4 ustawy, w myśl którego przedmiotowe wierzytelności odnosi się w koszty uzyskania przychodów wyłącznie w roku podatkowym w którym uprawdopodobniono ich nieściągalność.

Reasumując powyższe Spółka spełnia wszystkie warunki wymagane przez przepisy prawa podatkowego do zaliczenia utworzonej rezerwy na nieściągalne wierzytelności w ciężar kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj