Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/40/05
z 23 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/40/05
Data
2005.08.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
koszty procesowe
koszty zastępstwa procesowego


Pytanie podatnika
1) Na jaki podmiot, jako nabywcę usługi winna być wystawiona faktura VAT, w przypadku gdy sąd zobowiązał przeciwnika procesowego strony reprezentowanej do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za wykonaną obronę z urzędu na rzecz strony wygrywającej proces?
2) Czy powinna być wystawiona jedna faktura VAT za usługę prawną świadczoną w I i II instancji, ze wskazaniem sądu, jako nabywcy usługi, czy dwie osobne faktury VAT za zastępstwo procesowe w I i II instancji wystawione odpowiednio na sąd i przeciwnika strony reprezentowanej?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31.05.2005 r. wpłynął Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Uzyskuje Pani przychody m.in. z tytułu zasądzonego wynagrodzenia za świadczenie usług w zakresie pomocy prawnej z urzędu, zleconych przez sąd. Występowała Pani jako pełnomocnik z urzędu reprezentując uczestnika w postępowaniu cywilnym za, które sąd I instancji zasądził na rzecz Pani kancelarii wynagrodzenie. Od postanowienia sądu I instancji w części merytorycznej została wniesiona apelacja do sądu II instancji, która została oddalona, a sąd II instancji zasądził na rzecz uczestnika, którego Pani reprezentowała z urzędu koszty zastępstwa procesowego.

Zapytanie dotyczy nabywcy usługi, na którego powinna być wystawiona faktura VAT w przypadku występowania przed sądem I instancji jako pełnomocnik z urzędu strony wygrywającej proces i zasądzenia wynagrodzenia od Skarbu Państwa oraz zasądzenia wynagrodzenia przez sąd II instancji od przeciwnika na rzecz strony reprezentowanej.
Zapytanie strony dotyczy rozstrzygnięcia następującej kwestii:
1. Na jaki podmiot, jako nabywcę usługi winna być wystawiona faktura VAT, w przypadku gdy sąd zobowiązał przeciwnika procesowego strony reprezentowanej do zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za wykonaną obronę z urzędu na rzecz strony wygrywającej proces?
2. Czy powinna być wystawiona jedna faktura VAT za usługę prawną świadczoną w I i II instancji, ze wskazaniem sądu, jako nabywcy usługi, czy dwie osobne faktury VAT za zastępstwo procesowe w I i II instancji wystawione odpowiednio na sąd i przeciwnika strony reprezentowanej?

Zajęto następujące stanowisko: Nabywcą usługi zarówno w I, jak i w II instancji jest Sąd, ponieważ zarówno w I jak i w II instancji usługa była świadczona na zlecenie Sądu, na podstawie tego samego postanowienia Sądu o ustanowieniu pełnomocnika dla strony zwolnionej od kosztów sądowych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) stosownie do swojej właściwości miejscowej Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco.

Czynności wykonywane na zlecenie sądu nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z 2004r. późn. zm.), gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę.

Czynności prawnicze wykonywane z urzędu, na zlecenie sądu wypełniają dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 w/w ustawy i jako takie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Pomoc prawna w postaci zastępstwa procesowego, świadczona przez kancelarie prawne jest traktowana jako usługa prawnicza. Kwota otrzymywanego wynagrodzenia za zastępstwo procesowe, jako wynagrodzenie za świadczenie usług podatnika podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu stawką 22 %. Czynności wykonywane na zlecenie Sądu powinny zostać udokumentowane fakturami VAT. Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę VAT stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Wynagrodzenie za świadczenie usług w zakresie pomocy prawnej z urzędu, zleconych przez sąd może być zasądzone od: strony postępowania, Skarbu Państwa, częściowo od strony i Skarbu Państwa. W przypadku gdy postępowanie jest dwuinstancyjne, a w I instancji pomoc prawna była świadczona na zlecenie sądu, wówczas fakturę należy wystawić na sąd, natomiast w II instancji pomoc prawna była świadczona na zlecenie strony, wówczas fakturę należy wystawić na zleceniodawcę- stronę postępowania. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że występowała Pani jako pełnomocnik strony zarówno przed sądem I instancji jak i sądem II instancji na zlecenie sądu. W związku z powyższym w celu udokumentowania wykonania przedmiotowych usług, fakturę należy wystawić na zleceniodawcę, czyli Sąd.

Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 z 2004 r. z późn. zm) w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwila otrzymania całości lub części zapłaty.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj