Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP-005-42/05
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP-005-42/05
Data
2005.08.24



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
wywóz odpadów (śmieci)


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT przy sprzedaży odpadów/ stłuczki porcelanowej/ ?


Wzwiązku z art.5 ust.1, art. 7 ust. 1, art. 20 ust. 1 i 2 i art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. /i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania transakcji sprzedaży Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przezSpółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe.

Do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o pisemną interpretację stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przesłanego wniosku wynika, że pytająca Spółka ma zamiar zawrzeć umowę z kontrahentem z Unii Europejskiej na dostawę stłuczki porcelanowej. Stłuczka ma być wywożona z magazynu Spółki co miesiąc wynajętym transportem na dzierżawiony przez odbiorcę plac w innym mieście w Polsce. Wywóz stłuczki statkiem do innego kraju Unii odbywać się będzie raz na 6 miesięcy na koszt odbiorcy. Cena za stłuczkę zawiera transport z zakładu Spółki na dzierżawiony plac przez odbiorcę, którego koszty dzierżawy ponosi odbiorca stłuczki. Przesłane pytanie dotyczy powstania obowiązku podatkowego, a co za tym idzie obowiązku wystawienia faktury w opisanym wyżej przypadku. W tym wniosku pytająca Spółka przywołuje przepis art. 20 ust.1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Z treści tego przepisu wynika, że obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowej dostawie powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, natomiast w przypadku, gdy przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia. Podsumowując to zagadnienie Spółka pisze, że decydujące dla powstania obowiązku podatkowego będzie określenie momentu dokonania dostawy, gdyż ustawa nie precyzuje tego, co należy uważać za moment dokonania dostawy w przedstawionym stanie faktycznym.

Przedstawiając własne stanowisko Spółka stwierdziła, że w przedmiotowej sprawie momentem dokonania dostawy będzie moment załadunku towarów na statek / dwa razy do roku - 2 faktury /. Za takim stanowiskiem, zdaniem Spółki, przemawia fakt, iż w tym momencie towar wywożony jest poza terytorium RP, ponieważ zgodnie z art. 13 ust.1 w/w. ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Przedstawione stanowisko jest błędne.

Dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest właściwe określenie czynności wykonywanej przez wnioskującego. Z treści wniosku wynika, że dokonuje on dostawy towarów. Zgodnie z art. 7 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. To właśnie ta przesłanka decyduje o charakterze czynności wykonywanej przez wnioskującego i w konsekwencji o momencie powstania obowiązku podatkowego. I tak:

- jeżeli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel nastąpi np. w momencie wywozu towaru na plac dzierżawiony przez odbiorcę na terytorium kraju, będziemy mieli do czynienia z czynnością określoną w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w. ustawy tzn. z dostawą towarów na terytorium kraju i podlegającą opodatkowaniu wg stawek krajowych. Obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 1 tj. z chwilą wydania towaru.

- jeżeli przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel nastąpi w momencie wywozu towaru poza terytorium kraju do innego państwa członkowskiego będziemy mieli do czynienia z czynnością określoną w art. 5 ust. 1 pkt 5 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług tzn z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Przy spełnieniu warunków określonych w art. 42 w/w. ustawy, czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu stawka 0 %. Natomiast moment powstania obowiązku podatkowego należy określić zgodnie z art. 20 ust. 1 lub 2 ustawy o podatku od towarów i usług tzn. 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, a jeżeli przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, z chwilą wystawienia faktury.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj