Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-82/12-2/AJ
z 17 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-82/12-2/AJ
Data
2012.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy można uznać okres od dnia 29 listopada 2005 r. do 11 marca 2011 r. jako przekraczający 5 lat od nabycia nieruchomości do odpłatnego jej zbycia powodujący brak źródła przychodu z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości?



Wniosek ORD-IN 490 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2012 r. (data wpływu 18 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 29 listopada 2005 r. została podpisana umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową a Wnioskodawczynią. Spółdzielnia potwierdziła, że Zainteresowana wpłaciła zgodnie z cesją pełen wkład mieszkaniowy (cesja nastąpiła w dniu 28 listopada 2005 r. - w tym dniu Wnioskodawczyni wpłaciła także wpisowe na członka Spółdzielni). Wtedy też Zainteresowana została poinformowana o możliwości ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia tej własności lokalu na Nią na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych; jednakże sprawa toczy się od dłuższego czasu w stosunku do wszystkich lokali znajdujących się w budynku oraz gruntu, na którym jest on posadowiony.

W celu opłacenia cesji, uzupełnienia wkładu do wartości rynkowej lokalu oraz przeprowadzenia remontu Wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt w banku.

Natomiast w dniu 21 lutego 2006 r. została zawarta umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu pomiędzy Spółdzielnią a Zainteresowaną.

W dniu 23 grudnia 2009 r. został zawarty akt notarialny dotyczący „Umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych” pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko - Własnościową a Wnioskodawczynią. Akt ten zawiera przeniesienie przez Spółdzielnię własności tego lokalu wraz z udziałem w gruncie i częściami wspólnymi na Zainteresowaną. Wcześniej Spółdzielnia nie mogła zawrzeć z Wnioskodawczynią takiej umowy, ponieważ budynek, w którym znajdowało się Jej mieszkanie stał na gruncie miasta. Po wykupieniu gruntu przez Spółdzielnię mogło dojść do przekształcenia własności.

Natomiast w dniu 11 marca 2011 r. Wnioskodawczyni zbyła (akt notarialny - umowa sprzedaży) lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie oraz w częściach budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można uznać okres od dnia 29 listopada 2005 r. do 11 marca 2011 r. jako przekraczający 5 lat od nabycia nieruchomości do odpłatnego jej zbycia powodujący brak źródła przychodu z odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie osiągnęła Ona przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, tj. prawa własności nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie oraz częściami wspólnymi budynku, ponieważ nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 29 listopada 2005 r. Natomiast zbycie nastąpiło 11 marca 2011 r. Wszystkie sprawy przekształceniowe dotyczące prawa własności były prowadzone przed i po dacie nabycia, na które Wnioskodawczyni nie miała żadnego wpływu; działy się one niezależnie od Jej woli ponieważ dotyczyły całej nieruchomości tj. budynku, w którym znajdowało się mieszkanie oraz gruntu, na którym był posadowiony budynek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż określonych w nim nieruchomości i praw przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W rozpatrywanej sprawie niezbędne jest zatem ustalenie momentu nabycia prawa własności lokalu mieszkalnego, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu wynika, iż w dniu 29 listopada 2005 r. została podpisana – między Wnioskodawczynią a spółdzielnią mieszkaniową – umowa o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W dniu 21 lutego 2006 r. została zawarta umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zaś w dniu 23 grudnia 2009 r. ustanowiona została odrębna własność przedmiotowego lokalu.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), przez umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia zobowiązuje się oddać członkowi lokal mieszkalny do używania, a członek zobowiązuje się wnieść wkład mieszkaniowy oraz uiszczać opłaty określone w ustawie i w statucie spółdzielni.

Natomiast, zgodnie z art. 9 ust. 3 ww. ustawy, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji.

Zatem w wyniku umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego spółdzielnia oddaje członkowi lokal mieszkalny jedynie do używania, a nie na własność. W konsekwencji, nabycie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego nie jest nabyciem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z kolei spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym. Zgodnie z art. 172 ust. 1 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest to prawo zbywalne, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji. Umożliwia ono korzystanie z lokalu oraz rozporządzanie tym prawem, z pewnymi ograniczeniami, na zasadach zbliżonych do prawa własności.

W przypadku sprzedaży mieszkania przekształconego ze spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, datę nabycia należy liczyć od momentu przekształcenia na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Natomiast, stosownie do art. 1714 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu:

  1. spłaty przypadających na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, o których mowa w art. 173, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
  2. spłaty przypadającego na ten lokal uzupełnienia wkładu budowlanego z tytułu modernizacji budynku, w rozumieniu art. 61 ust. 5;
  3. spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal;
  4. spłaty zadłużenia z tytułu opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 i 11.

Ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu powoduje, że osoba, której przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uzyskuje pełnię uprawnień właścicielskich do lokalu mieszkalnego oraz prawo do udziału w związanej z tym lokalem nieruchomości. Zatem przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo odrębnej własności oznacza tylko zmianę formy prawnej nabytego prawa do lokalu mieszkalnego.

Należy więc stwierdzić, że nabycie przez Wnioskodawczynię przedmiotowego lokalu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nastąpiło z chwilą przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego tj. w dniu 21 lutego 2006 r. Do tego momentu Wnioskodawczyni nie miała żadnych praw własnościowych do przedmiotowego lokalu, było ono Jej oddane wyłącznie do użytkowania.

Zatem sprzedaż w dniu 11 marca 2011 r. lokalu mieszkalnego nastąpiła przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym go nabyto, zatem w myśl ww. przepisu sprzedaż ta stanowi źródło przychodu opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto należy stwierdzić, iż opóźnienia związane z przekształceniem lokalu ze spółdzielczego lokatorskiego na własnościowe prawo do lokalu nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie.

Tut. Organ wskazuje także, iż do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytych w 2006 r. może znaleźć zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) lub e) po spełnieniu ustawowych przesłanek warunkujących to zwolnienie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj