Interpretacja Izby Skarbowej w Lublinie
PP1/448-714/04/I
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1/448-714/04/I
Data
2005.08.30



Autor
Izba Skarbowa w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
refakturowanie
reklama
reprezentacja
stawki podatku


Pytanie podatnika
1. Jaką stawkę podatku od towarów i usług winien zastosować wykonawca robót budowlano-montażowych i infrastruktury towarzyszącej związanych z budynkiem mieszkalnym ?2. Jakie stawki podatku od towarów i usług obowiązują do kosztów refakturowanych naliczonych w czynszu za lokale użytkowe typu własnościowego i za garaże ?3. Czy podatek naliczony związany z zakupem kawy, herbaty na cele reprezentacji podlega odliczeniu ? Czy nieodpłatne przekazanie tych towarów podlega opodatkowaniu ?


Stosownie do art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do końca 2004 r. , po zweryfikowaniu – w kontekście obowiązujących przepisów prawa – odpowiedzi Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie z dnia 29 grudnia 2004 r., Nr D2-443/173/2004 na zapytanie z dnia 10 grudnia 2004 r., stwierdzam konieczność doprecyzowania odpowiedzi zawartej w punkcie 2 w/w odpowiedzi. Do interpretacji zawartych w pozostałych punktach nie wnoszę zastrzeżeń.Przedmiotowe zapytanie dotyczy:

1.Jaką stawkę podatku od towarów i usług winien zastosować wykonawca robót budowlano-montażowych i infrastruktury towarzyszącej związanych z budynkiem mieszkalnym ?2.Jakie stawki podatku od towarów i usług obowiązują do kosztów refakturowanych naliczonych w czynszu za lokale użytkowe typu własnościowego i za garaże ?3.Czy podatek naliczony związany z zakupem kawy, herbaty na cele reprezentacji podlega odliczeniu ? Czy nieodpłatne przekazanie tych towarów podlega opodatkowaniu ?

Ad. 1 Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ stosownie do swojej właściwości urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. W przedmiotowym pytaniu Strona nie jest wykonawcą robót budowlano-montażowych i infrastruktury towarzyszącej związanych z budynkiem mieszkalnym, a więc zapytanie nie dotyczy indywidualnej sprawy Spółdzielni. Informacja zostanie udzielona, jeżeli w przedmiotowej sprawie z wnioskiem o informację o stosowaniu przepisów prawa podatkowego zwróci się zainteresowany tj. wykonawca robót budowlano montażowych.

Ad. 2 Mając na uwadze przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), a także orzecznictwo sądowe stwierdzić należy, iż dopuszczalne jest refakturowanie usług. Dokonując refakturowania stosuje się stawkę podatku VAT właściwą dla tych usług, pod warunkiem, że:- strony zawartej umowy przewidują możliwość refakturowania,- w umowie dotyczącej świadczenia usługi zastrzeżone zostanie, że usługi nabywane (a właściwie ich koszty) w związku ze świadczeniem usługi będą odrębnie rozliczane,- nie doliczona zostanie żadna marża przez podatnika refakturującego usługę do wartości (poniesionego wydatku) refakturowanej usługi. Natomiast w przypadku braku podstaw do odrębnego rozliczania kosztów (refakturowania), usługi nabywane w związku ze świadczeniem usługi zasadniczej stanowią element kalkulacyjny kosztów i do opodatkowania podatkiem VAT świadczonej usługi, ma zastosowanie stawka właściwa dla usługi będącej przedmiotem umowy. Pamiętać bowiem należy, iż „przedmiotem określonej umową czynności jest skategoryzowana usługa, nie zaś sekwencja czy też zbiór dowolnie wyodrębnionych w jej ramach usług” (wyroku NSA z dnia 17 kwietnia 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 349/96).

Ad. 3 W myśl przepisów art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia2.wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Z w/w zapisu wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności, w ramach których ma miejsce przekazanie towarów i usług w formieprezentów (darowizn) na cele nie związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub części. Czynności nieodpłatnego zużycia towarów i usług, gdy są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają podatkowi od towarów i usług. Zatem, nieodpłatne zużycie produktów spożywczych tj. kawa, herbata, ciastka w trakcie zebrania rady nadzorczej związanego z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień wydania interpretacji przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj