Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPO-415-89/05/AM
z 29 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPO-415-89/05/AM
Data
2005.07.29



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dotacja
osoba bezrobotna
podatek dochodowy od osób fizycznych
rozpoczęcie działalności gospodarczej
środek trwały
zakup


Pytanie podatnika
Czy Podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej dotacji na zakup środków trwałych ?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego firmie X oceniając stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia o udzielenie interpretacji jako - prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik w 2004r. otrzymał ze środków Funduszu Pracy w ramach realizacji projektu finansowego z Europejskiego Funduszu Społecznego " Powrót osób bezrobotnych na europejski rynek pracy�� w Ramach Działania 1.3 Przeciwdziałanie i Zwalczanie Długotrwałego Bezrobocia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Przyznane środki z Powiatowego Urzędu Pracy otrzymałem na podjęcie działalności gospodarczej. Pieniądze te zostały wykorzystane na zakup środków trwałych.W 2005r. otrzymałem PIT-8C , która nakłada na mnie obowiązek zapłacenia podatku dochodowego za 2004 rok.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z pytaniem czy powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej dotacji na zakup środków trwałych.

Stanowisko WnioskodawcyWnioskodawca w związku z powyższym stanem faktycznym uważa, iż od otrzymanych środków, nie ma obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZe stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że otrzymana przez wnioskodawcę - jako osobę bezrobotną - dotacja pochodzi ze środków Funduszu Pracy i przyznana została na podjęcie działalności gospodarczej. W myśl postanowień § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów( przychodów) /Dz. U. z 2005r. Nr 70, poz.630 / - zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy. Warunkiem pozwalającym na otrzymanie tych środków jest spełnienie wymogów wynikających z przepisów: - Kodeksu cywilnego - ustawy z dnia 20.04.2004r o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy / Dz. U z 2004r nr 99, poz. 1001/, rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy /Dz.U. Nr 96, poz. 2018/, rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis ( Dz. Urz WE l 10 z dnia 13.01.2001r. ) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia. W myśl § 2 rozporządzenia MF, zaniechanie, o którym mowa w § 1 ma zastosowanie do dochodów ( przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać , że otrzymane w 2004 roku przez Pana środki z Fundusz Pracy przeznaczone na rozpoczęcie działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj