Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/73/05
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/73/05
Data
2005.08.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
podnoszenie
podnoszenie kwalifikacji
związek z przychodem
związki


Pytanie podatnika
Czy podatnik prowadzący działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych w celu dokształcania i podnoszenia własnych kwalifikacji, a wydatkowanych na zaoczne studia inżynierskie o kierunku informatyka?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 11 lipca 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa „stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.”

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 11 lipca 2005 r. złożył Pan wniosek o udzielenie informacji z zakresu stosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zaoczne studia inżynierskie o kierunku informatyka.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego. W celu dokształcenia i podwyższenia swoich kwalifikacji uczęszcza Pan na studia zaoczne o kierunku informatyka. Z nauką na wskazanym kierunku studiów jest związany obowiązek ponoszenia comiesięcznej opłaty na rzecz uczelni. Podkreślił Pan, że koszty te są ponoszone z dochodów uzyskiwanych z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. Pana zdaniem, na poparcie którego przytoczył Pan wybór z orzecznictwa NSA, wydatki na zaoczne studia inżynierskie o kierunku informatyka mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, której przedmiotem jest doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź – Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) „kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...)." Powyższa zasada zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe nie są ujęte w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w przepisach art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem dokonując oceny, czy wydatki na opłaty za studia mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, należy mieć na uwadze związek tych wydatków z przychodami z danego źródła przychodów. Jeżeli ponoszone wydatki na podwyższenie kwalifikacji zawodowych mają na celu osiągnięcie obecnie lub w przyszłości przychodów z działalności gospodarczej w wyniku korzystania z nabytych w ten sposób umiejętności, to wydatki na ten cel mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że ponosi Pan wydatki na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji poprzez studia zaoczne o kierunku informatyka, związanym z rodzajem wykonywanej działalności gospodarczej to jest doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego.

W świetle cytowanych wyżej przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym wydatki te będą stanowić koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj