Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-G-/415-5/05/Z
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-G-/415-5/05/Z
Data
2005.07.08



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
parking


Pytanie podatnika
Jaką wysokość stawki ryczałtu należy zastosować od przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia usług przechowywania samochodów powypadkowych, pochodzących z kradzieży i innych na rzecz policji, prokuratury i innych instytucji ?


Podatnicy zwrócili się z wnioskiem z dnia 31.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach o udzielenie w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że zakres działalności gospodarczej firmy - prowadzonej przez Podatników obejmuje m.in. świadczeniu usług pomocy drogowej. Jak wyjaśniono we wniosku, usługi te polegają w szczególności na: holowaniu uszkodzonych pojazdów, sporządzaniu dokumentacji zdjęciowej z miejsca kolizji, przechowaniu i zabezpieczaniu pojazdów przed dalszymi uszkodzeniami na terenie należącym do firmy Podatników - w tym również w pomieszczeniu zamkniętym, a także zabezpieczaniu rzeczy osobistych osób poszkodowanych w wypadkach oraz towarów będących przedmiotem transportu. Ponadto, jak wskazano we wniosku, Podatnicy działają na rzecz: policji, prokuratury i innych urzędów – poprzez zabezpieczenie pojazdów które uległy wypadkom komunikacyjnym, były przedmiotem przestępstwa lub co do których kierowcy nie posiadali uprawnień bądź znajdowali się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jak wyjaśnili Podatnicy – wskazane wyżej pojazdy przechowywane są na terenie należącym do firmy – do czasu odbioru, za pobraniem stosownej opłaty, która kończy tym samym wykonywaną usługę pomocy drogowej.

Mając na uwadze powyższe, Podatnicy zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Obornikach z zapytaniem: jaką wysokość stawki ryczałtu należy zastosować od przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania czynności wymienionych we wniosku. Zdaniem Strony mieszczą się one w zakresie usług pomocy drogowej, a zatem winny być opodatkowane stawką 8,5%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach wydając postanowienie z dnia 25.04.2005 r. Nr ZB/415-10/2005 - zgodnie ze stanem obowiązującym w dniu jego wydania - udzielił pisemnej interpretacji w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, uznając stanowisko Podatników za nieprawidłowe. Uzasadniając stanowisko, powołano treść przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zgodnie z którym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług parkingowych (PKWiU 63.21.24), a nie 8,5%, jak wskazała Strona.

Nie zgadzając się z treścią interpretacji zawartej w ww. postanowieniu, Podatnicy pismem z dnia 09.05.2005 r. wnieśli zażalenie - powołując się na treść opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 05.03.2003 r. znak OISK-5672/KU-49/30-1599/03 w sprawie klasyfikacji usług - nie zgadzając się ze stwierdzeniem, iż cyt.: „usługi pomocy drogowej określone w PKWiU 50.20.32-00.00 obejmują jedynie holowanie”.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po zapoznaniu się ze stanem faktycznym i prawnym, stwierdza co następuje:

Stosownie do treści § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844), które weszło w życie w dniu 1 maja 2004 r. – do celów opodatkowania m.in. zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.). Właściwym do sklasyfikowania wykonywanych usług jest natomiast Ośrodek Interpretacji Standardów Kwalifikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Mając na względzie powyższe, Podatnicy pismem z dnia 06.02.2003 r. zwrócili się do ww. instytucji, w sprawie klasyfikacji usługi pomocy drogowej polegającej na wykonywaniu n/w czynności, cyt.:

  • „przygotowaniu powypadkowego pojazdu do holowania, czyli np. postawienie na koła, wyciągnięcie z pola lub rowu na jezdnię,
  • załadowaniu i rozładowaniu pojazdu powypadkowego,
  • drobnej naprawie na drodze, np. wymianie koła, odblokowaniu hamulców,
  • usunięciu za pomocą sorbentu lub w inny sposób wycieku oleju i innych zanieczyszczeń znajdujących się na jezdni i będących skutkiem kolizji lub wypadku,
  • wykonaniu zdjęć i szczegółowego opisu miejsca i uczestników kolizji lub wypadku,
  • zabezpieczeniu pojazdów powypadkowych na terenie firmy, np. poprzez zabezpieczenie w garażu zamkniętym (...),
  • przyjmowaniu od osób fizycznych i podmiotów gospodarczych wyeksploatowanych samochodów w celu ich kasacji (...). Recykling odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne powstałych z rozbiórki przedmiotowych pojazdów (...).”

W odpowiedzi na ww. pismo, Urząd Statystyczny w Łodzi wydał opinię z dnia 05.03.2003r. znak OISK-5672/KU-49/30-1599/03, w której stwierdzono, że określone przez Podatników usługi – zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – sklasyfikowano jako:

  • pomoc drogowa:

PKWiU 50.20.32-00.00 „Usługi samochodowej pomocy drogowej”;

  • przyjmowanie do kasacji wyeksploatowanych pojazdów (sprzedaż złomu):

PKWiU 51.57.10-00.00 ‘Usługi w zakresie handlu hurtowego odpadami i złomem”;

  • sprzedaż odzyskanych części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych:

PKWiU 50.30.22-00.00 „Usługi w zakresie handlu detalicznego pozostałymi częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych”.

Z uwagi na to, że powyższa opinia nie zawierała odniesienia do kwestii odpłatnego przechowywania pojazdów na potrzeby osób trzecich - na terenie należącym do Podatników - organ podatkowy pierwszej instancji uznał usługę przechowywania pojazdów za tożsamą ze świadczeniem usług parkingowych, nie obejmującym swoim zakresem usługi pomocy drogowej. Podstawą przyjęcia powyższego stanowiska był przepis art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), zgodnie z którym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów ze świadczenia usług parkingowych (PKWiU 63.21.24).

W trakcie rozpatrywania zażalenia przed organem odwoławczym – Podatnicy uzupełniając materiał w sprawie – przesłali do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu wniosek skierowany dnia 11.05.2005 r. do Urzędu Statystycznego w Łodzi z prośbą o sklasyfikowanie usługi pomocy drogowej. W piśmie sprecyzowano, że usługi wykonywane są na rzecz policji, prokuratury i innych instytucji oraz polegają na: holowaniu samochodów powypadkowych niezbędnych do badań np. ekspertyz sądowych; nie posiadających aktualnych badań technicznych lub ubezpieczenia OC; których kierowcy znajdują się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Wymienione pojazdy przywożone są następnie na teren firmy i przechowywane, w tym również w pomieszczeniach zamkniętych -do czasu zakończenia sprawy prowadzonej przez ww. instytucje.

W odpowiedzi na powyższy wniosek, pismem z dnia 23.05.2005 r. - Urząd Statystyczny w Łodzi poinformował Podatnicy, iż cyt.: - „wymienione w piśmie usługi samochodowej pomocy drogowej wykonywane na rzecz policji, prokuratury i innych instytucji, tj. holowanie, tymczasowe przechowywanie samochodów powypadkowych, pochodzących z kradzieży i innych, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 50.20.32-00,00 „Usługi samochodowej pomocy drogowej”

Mając na względzie powyższe oraz załączoną opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 23.05.2005 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdza, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wykonywania usług samochodowej pomocy drogowej, wynosi 8,5%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj