Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-18/12-2/JG
z 17 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-18/12-2/JG
Data
2012.04.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
odszkodowania
przychód


Istota interpretacji
1. Do jakich przychodów zaliczyć otrzymane odszkodowanie za zdarzenie losowe wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które to płody Spółka sama ubezpieczyła, a koszty polisy nie stanowiły kosztów podatkowych, gdyż związane były z działalnością rolniczą, a więc wyłączoną - na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - z opodatkowania?
2. Do jakich przychodów zaliczyć otrzymane odszkodowanie za szkody łowieckie wypłacone przez koła łowieckie, czy jest to przychód podatkowy Spółki, czy niepodatkowy związany z działalnością rolniczą?



Wniosek ORD-IN 829 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2012 r. (data wpływu 19 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do przychodów z działalności rolniczej otrzymanych odszkodowań – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do przychodów z działalności rolniczej otrzymanych odszkodowań.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W ramach przedsiębiorstwa osoby prawnej, Spółka prowadzi dwa rodzaje działalności:

  1. działalność rolniczą w gospodarstwach rolnych, zdefiniowaną w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, polegającą na uprawie płodów rolnych, jak np. pszenżyto, rzepak, pszenica, jęczmień, kukurydza. Działalność rolnicza prowadzona jest w gospodarstwach rolnych na terenie dwóch gmin, zgodnie z przepisami zdefiniowanymi w ustawie o podatku rolnym.
    Ponadto w spółce prowadzi się również chów i hodowlę drobiu rzeźnego (dział specjalny produkcji rolnej), która na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 wyłączona jest z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przychody osiągane z tego tytułu w całości podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, w związku z brakiem możliwości zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do tych przychodów;
  2. pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na dzierżawie gruntu pod cele inne niż rolnicze oraz inne przychody.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Gospodarstwa rolne, w których prowadzi się działalność rolniczą oraz chów i hodowlę drobiu rzeźnego, to kilkaset ha użytków rolnych. W ich skład wchodzą grunty, budynki, budowle, maszyny i urządzenia, środki transportu oraz ruchomości służące działalności rolniczej i związanej z działem specjalnym produkcji rolnej (działalność drobiarska).

Całość majątku służąca działalności gospodarczej znajduje się w rzeczowych aktywach trwałych firmy na ewidencji środków trwałych, z tym, że odpisy amortyzacyjne dotyczące aktywów trwałych związane z prowadzoną działalnością rolniczą nie stanowią podatkowego kosztu uzyskania przychodu, bowiem skoro na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, tym samym wszelkie koszty ponoszone w związku z tą działalnością nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodu.

Dzięki temu, iż przedsiębiorstwo prowadzi księgi rachunkowe, działalność rolnicza i pozarolnicza (opodatkowana) ewidencjonowana jest na odrębnych kontach według miejsca powstawania kosztu. Zatem przychody i koszty w księgach rachunkowych Spółki podzielone są na przychody i koszty z działalności rolniczej (konta kosztów rodzajowe zespołu 4 przenoszone za pośrednictwem konta 490 na MPK w zespole 5) oraz przychody i koszty z działalności pozarolniczej.

Tym samym, koszty księgowane są bezpośrednio według rodzaju kosztu na koszty działalności rolniczej - niepodatkowe oraz koszty działalności pozarolniczej - podatkowe.

Do kosztów bezpośrednich związanych z działalnością rolniczą, a zatem do niepodatkowych kosztów firmy, zaliczane są m.in.: koszty związane z ubezpieczeniem płodów rolnych od zdarzeń losowych (np. susza, przymrozki, gradobicie, huragan, powódź, inne), ubezpieczenia budynków w gospodarstwie rolnym, podatek rolny, energia, materiał siewny, środki ochrony roślin, nawozy, koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych do prac w gospodarstwach rolnych oraz narzuty na ich wynagrodzenia, paliwo wykorzystywane do maszyn i urządzeń w pracach polowych, inne.

Oprócz kosztów bezpośrednich przypisywanych konkretnej działalności:

  1. rolniczej – niepodatkowych,
  2. pozarolniczej, w tym drobiarskiej – podatkowych,

Spółka ponosi tzw. koszty ogólnego zarządu, jak np. wynagrodzenia administracji firmy, koszty usług telekomunikacyjnych, obsługi zewnętrznej informatycznej, prawnej, zakup artykułów biurowych, środków czystości, koszty opłat bankowych, koszty amortyzacji sprzętu wspólnego - np. informatyczny sprzęt w biurze, oprogramowanie, media w budynkach administracji, czy inne, które to koszty ewidencjonowane są na kontach kosztów rodzajowych i za pośrednictwem konta 490 przenoszone na MPK w zespole 5. Całość kosztów ogólnego zarządu w poszczególnych okresach dzielona jest udziałem procentowym w stosunku do przychodów osiąganych z poszczególnych rodzajów działalności na koszty podatkowe - w części dotyczącej działalności pozarolniczej i działów specjalnych produkcji rolnej (działalność drobiarska) oraz koszty niepodatkowe przypisane do działalności rolniczej.

Suma kosztów związana z działalnością rolniczą - będąca niepodatkowymi kosztami firmy, jak też koszty związane z pozarolniczą działalnością i działalnością drobiarską stanowią w Spółce bilansowe koszty przedsiębiorstwa. Prowadząc działalność rolniczą w ramach Spółki, oprócz przychodów osiągniętych ze sprzedaży płodów rolnych - zbóż z własnych upraw, usług rolniczych oraz dzierżawy gruntu rolnego, Spółka osiągnęła przychody związane z prowadzoną działalnością rolniczą, ale nie objęte definicją działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a mianowicie:

  1. otrzymała odszkodowanie za zdarzenie losowe wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które to płody sama ubezpieczyła, z tytułu zdarzeń losowych, w tym wypadku klęski suszy i wiosennych przymrozków. Polisa, jak wspomniano wyżej, za ubezpieczenie płodów rolnych była niepodatkowym kosztem związanym z prowadzoną działalnością rolniczą;
  2. otrzymała odszkodowanie za szkody łowieckie wypłacane przez koła łowieckie. W sytuacji, gdy zwierzyna leśna wyrządzi szkody w uprawach polowych, szkoda ta zostaje zgłoszona do właściwego koła. Z wizji na miejscu szkody w obecności osób z koła łowieckiego i Spółki zostaje spisany protokół szkód oraz wyceniana jest ich wartość, a kwota wynikająca z protokołu zostaje przelana na konto Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Do jakich przychodów zaliczyć otrzymane odszkodowanie za zdarzenie losowe wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które to płody Spółka sama ubezpieczyła, a koszty polisy nie stanowiły kosztów podatkowych, gdyż związane były z działalnością rolniczą, a więc wyłączoną - na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - z opodatkowania...
  2. Do jakich przychodów zaliczyć otrzymane odszkodowanie za szkody łowieckie wypłacone przez koła łowieckie, czy jest to przychód podatkowy Spółki, czy niepodatkowy związany z działalnością rolniczą...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Otrzymane odszkodowanie za zdarzenie losowe uzyskane od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, Spółka powinna zaliczyć do niepodatkowych przychodów z działalności gospodarczej, ściśle związanych z działalnością rolniczą. W momencie dokonywania ubezpieczenia płodów rolnych przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych (w tym wypadku klęska suszy oraz wiosenne przymrozki) koszty polisy nie stanowiły w Spółce podatkowych kosztów uzyskania przychodu i podobnie jak przychody z tytułu sprzedaży tych płodów wyłączone były spod obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2.

Mając na uwadze generalną zasadę współmierności przychodu z kosztami oraz fakt, że w momencie zawierania polisy ubezpieczeniowej jej kosztów nie można było zaliczyć do podatkowych kosztów Spółki, uzyskane od ubezpieczyciela odszkodowanie nie będzie stanowiło podatkowego przychodu Spółki. Ponadto, gdyby nie wystąpiła klęska suszy i wiosenne przymrozki, Spółka z całą pewnością osiągnęłaby zwiększone przychody z tytułu uzyskanych plonów rzepaku, co przełożyłoby się na zwiększenie przychodów z działalności rolniczej.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Otrzymane odszkodowanie za bezpośrednie szkody w płodach rolnych wypłacone przez koła łowieckie stanowią niepodatkowe przychody Spółki związane z działalnością rolniczą, ponieważ gdyby zwierzyna nie zniszczyła upraw, to analogicznie jak w sytuacji opisanej powyżej, Spółka osiągnęłaby wyższe plony, co przekłada się na wyższe przychody z działalności rolniczej, nie objętej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym wskazał, iż Spółka osiągnęła przychody związane z prowadzoną działalnością rolniczą, ale nie objęte definicją działalności rolniczej, o której mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj.

  • otrzymała odszkodowanie za zdarzenie losowe wypłacone przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które to płody sama ubezpieczyła, z tytułu zdarzeń losowych, w tym wypadku klęski suszy i wiosennych przymrozków, gdzie polisa była niepodatkowym kosztem związanym z prowadzoną działalnością rolniczą oraz
  • otrzymała odszkodowanie za szkody łowieckie wypłacane przez koła łowieckie.

W świetle powyższego, kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest ustalenie do jakich przychodów należy zaliczyć otrzymane odszkodowania.

Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e.

Powyższa regulacja wskazuje więc, że przychody z działalności rolniczej, z wyjątkiem dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Pojęcie działalności rolniczej dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zostało natomiast określone w art. 2 ust. 2 ww. ustawy, zgodnie z którym działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1 jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo - fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi i kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić w tym miejscu należy, iż ustawodawca precyzuje wyraźnie, co dla celów podatku dochodowego od osób prawnych należy rozumieć przez działalność rolniczą, a wyliczenie dokonane w ww. art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma charakter wyczerpujący. Zgodnie z przedstawioną definicją działalności rolniczej, podstawową jej cechą jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzącym z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Definicja ta określa więc w ujęciu rzeczowym rodzaje działalności zaliczane do działalności rolniczej.

Przyjmując zatem tę działalność za źródło przychodów, wszystkie przychody z tego źródła uznać należy za ich integralną część. Natomiast wszelkie inne przychody pośrednio związane z działalnością rolniczą, czy też powstające przy okazji prowadzenia działalności rolniczej – nie stanowią przychodów z tej działalności. Przychody te, mimo iż uzyskiwane są przez osoby prowadzące działalność rolniczą, pochodzą jednakże z innych źródeł niż ta działalność i w związku z tym, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, według zasad określonych w ustawie.

Skoro więc w przedmiotowej sprawie zaistniała sytuacja, że Spółka otrzymała odszkodowania za szkody w płodach rolnych (od Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz koła łowieckiego), które mają związek ze zmniejszeniem przychodów Spółki z działalności rolniczej, otrzymane odszkodowania za utratę plonów uznać należy za przychód uzyskany z działalności rolniczej, niepodlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe.

Ponadto tut. Organ pragnie nadmienić, iż w Wnioskodawca w przedstawionym stanie faktycznym oraz własnym stanowisku w sprawie powołał art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (str. 2 akapit 4, str. 3 akapit 5, str. 4 akapit 1 niniejszej interpretacji), podczas gdy powinno być art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Organ uznał powołaną przez Wnioskodawcę podstawę prawną za oczywistą pomyłkę, pozostającą bez wpływu na ocenę istoty Jego stanowiska.

Jednocześnie podkreślić należy, że przedmiot niniejszej interpretacji stanowi – adekwatnie do treści pytań postawionych przez Wnioskodawcę – wyłącznie możliwość zaliczenia otrzymanych odszkodowań do przychodów z działalności rolniczej. Tut. Organ nie poddał natomiast ocenie kwestii związanych ze sposobem ujęcia kosztów i przychodów w księgach rachunkowych Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj