Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/324/Z/K/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/324/Z/K/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
garaż
koszty uzyskania przychodów
lokal mieszkalny
opłata eksploatacyjna


Pytanie podatnika
Czy koszty z tytułu użytkowania garażu przeznaczonego na magazyn można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej?


Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, że koszty z tytułu użytkowania garażu przeznaczonego na magazyn można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie naprawy sprzętu w miejscu wskazanym przez zleceniodawcę. Natomiast w garażu, który jest Pana własnością i w myśl prawa lokalowego spółdzielni mieszkaniowej zaklasyfikowany jest jako lokal mieszkalny, chciałby Pan zlokalizować magazyn, w którym przechowywałby narzędzia, sprzęt pomiarowy, części zapasowe.

W świetle przywołanego powyżej przepisu warunkiem koniecznym do zaklasyfikowania wydatku jako koszt uzyskania przychodu jest związek przyczynowo-skutkowy w jakim pozostaje on z przychodem. Zatem wydatki ponoszone na lokal mieszkalny można zaliczyć w koszty działalności, ale tylko w tej części w jakiej dotyczą one prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż spółdzielnia klasyfikuje garaż jako lokal mieszkalny i w związku z powyższych nie chce obciążyć Pana fakturą VAT z tytułu jego użytkowania, bowiem zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475) podstawą zapisów niektórych kosztów, wśród nich: opłata za czynsz, energię, centralne ogrzewanie itp. w części przypadającej na działalność są dowody wewnętrzne sporządzane przez podatników. Podstawą sporządzenia dowodów jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Wydatki poniesione z tytułu eksploatacji garażu stanowić będą koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, iż ta część Pańskiego lokalu mieszkalnego wykorzystywana jest wyłącznie z przeznaczeniem na działalność gospodarczą, którą Pan prowadzi. Należy jednak podkreślić, iż to na podatniku spoczywa ciężar rzetelnego rozdziału wydatków przypadających na część mieszkalną i przeznaczoną na działalność oraz wykazania istnienia związku przyczynowo-skutkowego tych wydatków z przychodem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj