Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-48/05
z 7 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-48/05
Data
2005.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
decyzja administracyjna
opłata
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy opłaty za zajęcie pasa drogowego naliczane i pobierane w drodze decyzji administracyjnych podlegają, w świetle obowiązujących przepisów, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 10.06.2005r. Zarząd Dróg Powiatowych w ... jest powiatową jednostką organizacyjną, powołaną przez Radę Powiatu w ... uchwałą Nr VI/8/99 z dnia 15 lutego 1999r. w sprawie utworzenia Zarządu Dróg Powiatowych w ... (na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2004r. Nr 204, poz. 2086) celem wykonywania zadań należących do właściwości Zarządu Powiatu. Do zadań Zarządu Dróg Powiatowych poza sprawami z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg i mostów należy m.in. wydawanie zezwoleń na zajęcie pasa drogowego i zjazdy z dróg oraz pobieranie opłat i kar pieniężnych (art. 20 pkt 8 ustawy o drogach publicznych)
W 2004r. Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi, wydawanie zezwoleń i pobieranie opłat za zajęcie pasa drogowego zaklasyfikował do następujących grup:
- usługi polegające na wydawaniu zezwoleń na zajęcie pasa drogowego w związku z wykonywaniem robót rozkopowych i prac remontowych do grupowania PKWiU 63.21.22-00.90 "Usługi użytkowania autostrad pozostałe";
- usługi udostępniania pasa drogowego na cele reklamowe do grupowania PKWiU 74.40.11-00.00 "Usługi sprzedaży lub dzierżawienie miejsc lub czasu na reklamę";
- usługi udostępniania pasa drogowego pod obiekty usługowe (np. punkty gastronomiczne, sklepu itp.) do grupowania PKWUiU 70.20.12-00.90 "Usługi wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym na własny rachunek, pozostałe, gdzie indziej nie wymienione".
Zakwalifikowanie wydawania zezwoleń i pobieranie opłat za zajęcie pasa drogowego do wymienionych grupowań obliguje do naliczania 22% podatku od towarów i usług (VAT), co dotychczas Zarząd Dróg Powiatowych stosował.W ocenie pytającego w sytuacji gdy Zarząd Dróg Powiatowych utworzony uchwałą Rady Powiatu do wykonywania zadań w imieniu zarządcy dróg powiatowych (którym jest Zarząd Powiatu) wydaje decyzje administracyjne, brak jest podstaw do naliczania 22% podatku od towarów i usług (VAT). Przedmiotowe czynności - wg podatnika - korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 z późn.zm.), a pobieranie tych opłat należy traktować jako czynności podejmowane w ramach zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami prawa.
Zarząd Dróg Powiatowych nadmienił, że wpływy z tytułu opłat za wydawane pozwolenia oraz z tytułu kar stanowią dochody Budżetu Powiatu w Białej Podlaskiej.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez podatnika stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:
Artykuł 39 ust.3 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. Nr 204 z 2004r., poz. 2086 z późn.zm.) stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego może nastąpić wyłącznie za zezwoleniem właściwego zarządcy drogi z zastrzeżeniem ust. 7, wydawanym w drodze decyzji administracyjnej, zgodnie z art. 40. Stosownie do art. 40 ust. 1 tej ustawy zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej.
Zezwolenie dotyczy:
a) prowadzenia robót w pasie drogowym,
b) umieszczania w pasie drogowym urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego,
c) umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych oraz reklam,
d) zajęcia pasa drogowego na prawach wyłączności w celach innych niż wymienione w pkt a)-c).
Zarządcami dróg są organy administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, czyli dla dróg:
1. krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2. wojewódzkich - zarząd województwa;
3. powiatowych - zarząd powiatu;
4. gminnych- wójt (burmistrz, prezydent miasta).
Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę wyliczoną zgodnie z zasadami określonymi w art. 40 ust. 4-10 ustawy o drogach publicznych Opłatę za zajęcie pasa drogowego ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych zajętej powierzchni pasa drogowego, stawki opłaty za zajęcie 1m2 pasa drogowego i liczby dni zajmowania pasa drogowego. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala dla dróg, których zarządcą jest jednostka samorządu terytorialnego, wysokość stawek opłaty za zajęcie 1m2 pasa drogowego (ust. 8). Opłatę, o której mowa w ust. 3, nalicza i pobiera, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy zarządca drogi przy udzieleniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego (art. 40 ust. 11 wymienionej ustawy).

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 obowiązującej od 1 maja 2004r. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Zgodnie z art. 8 ust. 1 wymienionej ustawy, przez świadczenie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymywania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 z późn.zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W związku z powyższym odpłatne czynności polegające na wydawaniu zezwoleń w drodze decyzji administracyjnej na zajęcie pasa drogowego, z którymi nie jest związane zawarcie określonej umowy, będą zwolnione od podatku, gdy będą wydawane przez Zarząd Dróg Powiatowych - jako jednostkę budżetową powołaną przez powiat (a zatem jednostkę samorządową), gdyż należy je uznać za czynności podejmowane w ramach zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami prawa.
Zatem stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 10.06.2005r. jest prawidłowe
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj