Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-52/31866/05/DP
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-52/31866/05/DP
Data
2005.08.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynsz
opłata
opłata eksploatacyjna
opodatkowanie
spółdzielnie mieszkaniowe
wynajem


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji gdy jednym z elementów czynszu za wynajem pomieszczeń gospodarczych jest opłata eksploatacyjna, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, podatek od nieruchomości oraz inne opłaty, należy od powyższych opłat składających się na czynsz naliczyć podatek od towarów i usług wg stawki 22%?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2005r.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 20.06.2005r. (uzupełnionego pismem z dnia 05.07.2005r.) wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa wynajmuje mieszkańcom osiedla (członkom Spółdzielni) pomieszczenia gospodarcze nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za używanie ww. pomieszczeń najemcy zgodnie z zawartą umową obciążani są:

- stawką eksploatacyjną,

- odpisem na fundusz remontowy,

- opłatą za centralne ogrzewanie,

- opłatą za wywóz śmieci,

- ryczałtem za energię.

Jednym z elementów czynszu jest podatek od nieruchomości oraz opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, które Spółdzielnia posiada w użytkowaniu wieczystym.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy obciążając najemców wyżej wymienionymi opłatami oraz podatkiem od nieruchomości składających się na czynsz powinien naliczyć od nich podatek VAT w wysokości 22%...

Zdaniem Podatnika nie powinno to być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy <...> - co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 ww. załącznika wymieniono usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU ex 70.20.11).W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym mamy do czynienia z wynajmem pomieszczeń gospodarczych na podstawie umowy najmu, gdzie określono kwoty czynszu, w skład których wchodzą wszystkie koszty związane z utrzymaniem lokalu gospodarczego. W myśl ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które na tę usługę się złożyły i opodatkować ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie elementy (koszty), które się na nią składają. Znajduje to potwierdzenie w brzmieniu przepisu art. 29 ust. 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w tym przypadku świadczenia usług najmu) pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy <...>. Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że podstawą opodatkowania przy najmie pomieszczeń gospodarczych jest cały czynsz, czyli cała kwota należna z tytułu usługi, jeżeli strony w zawartej umowie ustaliły, że jego wartość obciąża najemcę.Nie ma zatem podstaw do wyodrębniania z podstawy opodatkowania podatkiem VAT równowartości podatku od nieruchomości oraz opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu, będących składnikiem należności z tytułu umowy najmu pomieszczeń gospodarczych.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że wynajem przez Spółdzielnię Mieszkaniową pomieszczeń gospodarczych należy traktować jako usługę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. wg stawki 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj