Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/29/2005
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/29/2005
Data
2005.07.14



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
obligacje
opodatkowanie dochodów
papier wartościowy
zbycie
zyski


Pytanie podatnika
W związku z wejściem w życie zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatków od zysków kapitałowych, zwracam się z prośbą o wyjaśnienie czy w poniżej przedstawionej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy, a jeżeli tak to w jaki sposób zostanie naliczony ewentualny podatek od zysków kapitałowych:
w lipcu 2003 r. oraz w kwietniu 2004 r. za walutę USD nabyłam obligacje Skarbu Państwa też w USD. Kupno odbyło się za pośrednictwem banku na rynku wtórnym (rynek międzybankowy). Jakie skutki podatkowe w stosunku do tych dwóch transakcji przyniesie sprzedaż ww. obligacji w tym roku podatkowym?
Wydaje mi się, iż transakcja której dokonałam w lipcu 2003 roku nie powinna podlegać opodatkowaniu, gdyż podatek od zysków kapitałowych pojawił się 01.01.2004 roku. Ponadto w moim odczuciu skoro opodatkowaniu nie podlegają różnice kursowe to podstawę opodatkowania powinna stanowić różnica pomiędzy uzyskanym przychodem (wyrażonym w USD) a poniesionymi kosztami (również wyrażonymi w USD) przeliczona na PLN po kursie średnim NBP z dnia sprzedaży.


Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21.06.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedaży obligacji Skarbu Państwa (art. 30b ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zm.) postanawiam:
- podzielić stanowisko Pani w przedmiotowej sprawie.

W złożonym wniosku z dnia 21.06.2005 roku pyta Pani o skutki podatkowe zbycia w bieżącym roku obligacji Skarbu Państwa nabytych za walutę USD na rynku wtórnym (za pośrednictwem banku) w lipcu 2003 roku i kwietniu 2004 roku.

Zgodnie z art. 30b ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (...) podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł – stosownie do przepisów art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 1b oraz art. 45 ust. 4 pkt 2 w/w ustawy – i w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy składają urzędom skarbowym właściwym wg miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, odrębne zeznanie wg ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b w/w ustawy oraz wpłacają należny podatek wynikający z zeznania (PIT-38).

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 1 cytowanej ustawy dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami ich uzyskania, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14, osiągnięta w roku podatkowym.

W zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych (obligacji) nabytych przez Panią w lipcu 2003 roku, zastosowanie znajdzie 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956), który wprowadza zasadę, że przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 roku, nie stosuje się do opodatkowania m.in. dochodów uzyskanych po dniu 31.12.2003 roku z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 roku, (tzn. papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi), pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 roku.

W przypadku opisanym w Pani wniosku przedmiotowe obligacje, w części nabytej w 2003 roku, spełniają warunki pozwalające na zwolnienie z opodatkowania dochodu z ich odpłatnego zbycia bowiem były dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi oraz zostały nabyte w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym (rynek międzybankowy).

Natomiast obligacje nabyte w 2004 roku podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg w/w zasad.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj