Interpretacja Urzędu Skarbowego w Będzinie
USIVPP/A/54/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIVPP/A/54/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Będzinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
rolnik ryczałtowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy z racji prowadzonej działalności rolniczej w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej Strona była zobligowana do rozliczania podatku należnego ze sprzedaży produktów pochodzących z działów specjalnych produkcji rolnej w okresie jednoczesnego wykonywania działalności gospodarczej i czy obowiązek taki spoczywa na Stronie po zakończeniu działalności gospodarczej tj. po dniu 31 stycznia 2005r.?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art.143 §1, art.216 § 1, art.217, art.239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko Strony- przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2005r. który wpłynął w dniu 08.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie:

  • zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.06.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pan X do dnia 31 stycznia 2005r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów samochodowych i z tego tytułu był podatnikiem podatku VAT.

W dniu 1 grudnia 2004r. rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej pod nazwą „Uprawa grzybów, kwiatów i roślin ozdobnych”.

W związku z powyższym Strona prosi o interpretację w kwestii:

Czy z racji prowadzonej działalności rolniczej w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej była zobligowała do rozliczania podatku należnego ze sprzedaży produktów pochodzących z działów specjalnych produkcji rolnej w okresie jednoczesnego wykonywania działalności gospodarczej i czy obowiązek taki spoczywa na Stronie po zakończeniu działalności gospodarczej tj. po dniu 31 stycznia 2005r....

Zdaniem Strony przychody z prowadzonej działalności rolniczej są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy o VAT i nie podlegają sumowaniu z przychodami z działalności gospodarczej. W związku z powyższym Strona uważa, że może korzystać ze zwolnienia, aż do rezygnacji z niego na mocy art. 43 ust. 3 ustawy o VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za prawidłowe wskazując co następuje.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2003r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) ilekroć w przepisach jest mowa o działalności rolniczej rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcje warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnię drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic i entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.01.13) oraz bambusa (PKWiU 02.01.42-00.11), a także świadczenie usług rolniczych.

Przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej produkcji rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych. (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT).

Pod pojęciem produktów rolnych należy rozumieć towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim (art. 2 pkt 20 ustawy o VAT).

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni zgodnie z art. 117 ustawy o VAT z obowiązku:

1. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106

2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług

3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1

4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

Wyjątkiem od zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej.

Zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 3 ustawy o VAT w przypadku prowadzenia przez rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 także działalności innej niż działalność rolnicza do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 i 10, dokonywanej przez tego podatnika nie wlicza się sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Sprzedając pochodzące z działalności rolniczej swoje produkty rolnik ryczałtowy nie traci przez fakt prowadzenia innej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu statusu rolnika ryczałtowego, korzystającego ze zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Dokonywana przez rolnika ryczałtowego sprzedaż produktów rolnych jest opodatkowana, jeżeli zrezygnuje on dobrowolnie ze zwolnienia lub gdy jest obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jeżeli żaden z tych przypadków nie zachodzi dokonywana sprzedaż produktów rolnych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, mimo iż w części działalności wykraczającej poza sprzedaż produktów rolnych podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Podsumowując należy wskazać, iż przychody z prowadzonej przez Stronę działalności rolniczej były i są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Przez fakt prowadzenia innej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu Strona nie traci statusu rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art.14a § 4, art. 143, art. 236 § 1 i § 2 pkt 1, art. 222, art. 239 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie przysługuje prawo do złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku -Białej ( 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Będzinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj