Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1395/04/CIP/01
z 14 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1395/04/CIP/01
Data
2004.09.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
decyzja podatkowa
faktura korygująca
infrastruktura towarzysząca
obowiązek podatkowy
protokół zdawczo-odbiorczy
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
1) Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do robót budowlano – remontowych wykonywanych w budynkach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej; czy do robót wykonywanych w budynku mieszkalnym można stosować stawkę podatku w wysokości 7 %?
2) Czy wysokość podatku jest inna w przypadku, gdy umowy o wykonanie prac podpisane były przed dniem 1 maja 2004r., a prace przedłużyły się do drugiej dekady maja 2004r.?
3) Czy istnieje możliwość odzyskania uiszczonego podatku od towarów i usług w stawce 22% od wykonanych prac budowlano – remontowych, które podlegały opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 %?


Stan faktyczny:

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej prowadzi prace inwestycyjno – remontowe w obiektach znajdujących się na terenie komendy tj. w strażnicy z boksami garażowymi oraz w obiekcie spełniającym funkcje wyłącznie mieszkalne. Według załączonej do wniosku opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, budynek strażnicy straży pożarnej i budynek mieszkalny połączone ścianami, pomiędzy którymi nie ma możliwości przejścia i każdy z budynków (części) posiada osobne wejście z poziomu gruntu należy klasyfikować jako odrębne budynki w grupowaniach:

  • budynek przeznaczony w całości na mieszkania dla czterech rodzin strażaków i emerytów strażaków:

  • PKOB grupa 112 klasa 1122 „Budynki o trzech i więcej mieszkaniach”;
  • budynek strażnicy straży pożarnej:

  • PKOB grupa 127 klasa 1274 „Pozostałe budynki niemieszkalne, gdzie indziej niewymienione”.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad. 1)

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a) rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy o VAT).

Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

  4. - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 3 ustawy).

Z przywołanych powyżej przepisów prawa wynika, że warunkiem niezbędnym dla zastosowania w odniesieniu do robót budowlanych i budowlano-montażowych stawki, o której mowa w146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy VAT (tj.7%) jest, aby wykonywane usługi związane były z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w rozumieniu 146 ust. 3 tej ustawy.

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w przepisie art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym, do robót budowlano – montażowych, remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym (jakim jest w niniejszym przypadku obiekt budownictwa mieszkaniowego zaklasyfikowany do grupy 112 PKOB), po 1 maja 2004r. zastosowanie znajdzie stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 %. Natomiast w odniesieniu do robót wykonywanych w obiektach niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym, preferencyjna stawka podatku VAT nie będzie miała zastosowania.

Ad.2)

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych. Zasada ta obowiązuje również w odniesieniu do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór jest dokonywany na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych (art. 19 ust. 14), przy czym otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części (art. 19 ust. 15).

Zatem, w odniesieniu do robót budowlanych i budowlano - remontowych, wykonywanych po 1 maja na podstawie umowy zawartej przed dniem 30 kwietnia należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług w takiej wysokości, jaka obowiązuje w momencie powstania obowiązku podatkowego.

Należy zauważyć, iż zarówno obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług, jak również ustawa o podatku VAT obowiązująca do dnia 30 kwietnia 2004r. nie wiązały momentu powstania obowiązku podatkowego z okolicznością podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych, czy budowlano – remontowych. W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług brak jest również przepisów przejściowych, które regulowałyby kwestię opodatkowania przedmiotowych usług wykonywanych na podstawie umów zawartych w okresie obowiązywania poprzedniej ustawy.

Ad. 3)

Odzyskanie uiszczonego podatku od towarów i usług w stawce 22% od wykonanych prac budowlano – remontowych, które podlegały opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 % możliwe jest jedynie w przypadku wystawienia przez wykonawcę robót (wystawcę faktury) faktury korygującej. Faktura korygująca winna spełniać wymogi określone w § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zgodnie z § 20 ust. 1 w/w rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego (§ 20 ust. 4 pkt 2 w/w rozporządzenia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj