Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-905/04/CIP/01
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-905/04/CIP/01
Data
2004.07.28



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku
transport wewnątrzwspólnotowy
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy przedmiotowa faktura została wystawiona prawidłowo?
Zdaniem Podatnika przedmiotowa faktura powinna być wystawiona bez podatku VAT z klauzulą, że podatek VAT musi rozliczyć nabywca usługi, czyli Podatnik.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik zakupił od firmy mającej siedzibę na terenie Polski usługę transportu towarów na trasie z Holandii do Polski, podając przy tym zleceniodawcy swój „unijny” nr VAT.

Podatnik otrzymał za w/w usługę fakturę VAT, na której został naliczony 22% VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy „W przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej „wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów”, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust 3”.

Art. 28 ust 3 ustawy stanowi, że „W przypadku jednak, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer”.

Dla wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów stosowane są zatem odmienne od zasady ogólnej regulacje dotyczące miejsca świadczenia, tym samym opodatkowania usług, a mianowicie miejscem świadczenia usług jest miejsce gdzie transport się rozpoczyna. Opodatkowaniu podlega wartość całej usługi transportu według stawki podatku VAT właściwej dla usług transportu w kraju rozpoczęcia transportu. Jeżeli zatem transport rozpoczyna się w Polsce to w Polsce należy zapłacić podatek VAT od całej należności za usługę wg stawki 22%.

W sytuacji natomiast, gdy nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi zarejestrowany jest dla potrzeb VAT w państwie członkowskim innym niż państwo rozpoczęcia transportu i poda swój numer identyfikacyjny dla potrzeb VAT nadany przez inny kraj niż ten, na terenie którego transport się rozpoczyna, to miejscem świadczenia będzie terytorium państwa, które wydało nabywcy ten numer.

Art. 28 ust 3 ustawy odnosi się zatem do sytuacji kiedy np. polski nabywca wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, świadczonej przez podatnika podatku od wartości dodanej, poda swój numer identyfikacyjny dla potrzeb VAT nadany przez Polskę tj. inny kraj niż na terenie którego transport się rozpoczyna. W takim przypadku miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi będzie Polska.

W przedmiotowej sprawie stan faktyczny jest taki, że Podatnik zlecił firmie transportowej mającej siedzibę w Polsce przewóz towarów z Holandii do Polski tj. na terenie Wspólnoty, podatnik podał swój „unijny” NIP.

Ponieważ polski odbiorca w/w usługi transportowej podał polski NIP, w świetle w/w przepisów miejscem opodatkowania podatkiem od towarów i usług będzie terytorium Polski.

W drugiej kolejności należy ustalić, kto jest podatnikiem przedmiotowego podatku.

Z uwagi, że zarówno nabywca jak i wykonawca w/w usługi transportowej mają siedzibę na terytorium Polski brak jest możliwości zastosowania w niniejszym stanie faktycznym przepisu art. 17 ust 1 pkt 4 ustawy tym samym opodatkowania tej czynności w ramach importu usług. W tej sytuacji przewoźnik świadczący usługę transportu towarów zobowiązany jest wystawić fakturę za wykonaną usługę ze stawką 22% i wykazać obrót w deklaracji VAT.

Reasumując, polski przewoźnik wystawiając na Podatnika fakturę VAT za usługę transportu towarów na trasie z Holandii do Polski z uwzględnieniem 22% stawki podatku VAT postąpił prawidłowo.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj