Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/410/289/2005/14a
z 24 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/410/289/2005/14a
Data
2005.08.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
komis
moment powstania przychodów


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania przychodu w podatku dochodowym w przypadku gdy towar zostaje wydany przez spółkę jawną w komis do sprzedawcy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /jednolity tekst Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28-07-2005.r./uzupełnionego 12.08.2005r./ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W złożonym wniosku podatnik informuje iż jest wspólnikiem spółki X........ spółka jawna , która prowadzi działalność produkcyjną w zakresie produkcji odzieży dziecięcej. Producent zawarł ze sprzedawcą / Odbiorcą/ umowę o współpracy według, której Odbiorca zobowiązuje się za wynagrodzeniem w postaci prowizji do sprzedaży Produktów dostarczonych mu przez Producenta w ramach działalności swego przedsiębiorstwa we własnym imieniu, lecz na rachunek Producenta. Pytanie podatnika dotyczy momentu powstania przychodu w podatku dochodowym w przypadku gdy towar zostaje wydany przez spółkę jawną w komis do sprzedawcy.

Regulacja prawna umowy komisu zawarta jest w Kodeksie cywilnym ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. ( Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) w art. 765-773. W wyniku umowy komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym

Komisant świadczy zatem usługę komisową na rzecz komitenta, będąc jedynie sprzedawcą tej usługi. Przyjęty przez niego od komitenta towar, w celu sprzedaży na warunkach umowy komisu pozostaje nadal własnością komitenta, aż do czasu sprzedaży go finalnemu nabywcy. Po dokonaniu sprzedaży komisant przekazuje uzyskaną zapłatę komitentowi i wtedy zgodnie z art. 772 K.C. przysługuje mu prowizja za wykonaną usługę komisu.

W wyniku tej umowy nie dochodzi do rozporządzenia prawem, jakie komitentowi przysługuje w stosunku do rzeczy objętej umową komisu. Z art. 772 kc wynika, że z chwilą gdy komitent otrzymał rzecz lub cenę, komisant nabywa roszczenie o zapłatę prowizji. W rezultacie przy umowie komisu dochodzi do zawarcia dwóch odrębnych umów:

1.umowy komisu pomiędzy komitentem a komisantem oraz

2.umowy kupna-sprzedaży, która jest zawierana pomiędzy komisantem a ostatecznym nabywcą rzeczy oddanej w komis.

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub 2.wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub 3.otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Na podstawie art. 14 ust. 1f cyt. ustawy, jeżeli podatnik:

1.jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz

2.prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz

3.ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury zgodnie z odrębnymi przepisami

- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Przy ocenie określenia momentu powstania przychodu dla celów podatku dochodowego istotne jest ustalenie daty wykonania usługi tzn. przeniesienia przez komisanta na komitenta korzyści majątkowych uzyskanej od osoby trzeciej (nabywcy) w wyniku sprzedaży rzeczy.

W przedmiotowej umowie zawarta klauzula dotycząca rozliczenia - w cyklu tygodniowym określa jednocześnie moment przeniesienia przez komisanta na komitenta /Producenta/ korzyści majątkowych uzyskanych od osoby trzeciej, który jest jednocześnie dla komitenta momentem uzyskanego przychodu. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie ul. Felińskiego 2b w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art.236 §2 pkt l Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj