Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1259/04
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1259/04
Data
2005.08.31



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dywidendy
kapitały pieniężne
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy w przedstawionym stanie faktycznym na spółce ciążył obowiązek ustalenia przychodu dla wspólników z tytułu nieodpłatnego świadczenia za okres od dnia 16.02.2004r. do 1.07. 2004r. wskutek zaliczkowej wypłaty dywidendy mimo, iż taka możliwość nie była przewidziana w umowie spółki?


Stan faktyczny:

Spółka z o.o. na mocy podjętej w lutym 2004r. przez zgromadzenie wspólników uchwały wypłaciła wspólnikom – trzem krajowym osobom fizycznym – zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2003. Przy czym w umowie spółki nie było zapisu upoważniającego zarząd do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy. Zarząd spółki powziął w lipcu 2004r. tj. w momencie, kiedy udziałowcy nabyli prawo do dywidendy za 2003r. wiedzę o niezgodnej z prawem zaliczkowej wypłacie dywidendy i zaliczka ta została dokumentem korygującym wykazana w księgach spółki, jako zobowiązanie wspólników wobec spółki. Zobowiązanie to z kolei zostało skompensowane z powstałym w lipcu 2004r. zobowiązaniem spółki wobec wspólników z tytułu dywidendy.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 4 lit b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni w tym również oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielni.

Stosownie zaś do treści art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1992r. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. od uzyskanych w 2004r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych płatnicy – zobowiązani są do pobrania 19 % zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych ( art.41 ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991r.). Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy spółka powinna przekazać w terminie do dnia 20-go następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla swej siedziby wraz ze zbiorczą deklaracją sporządzoną według wzoru PIT-8A (art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r). Dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz kwot tego podatku udziałowcy nie wykazują w rocznych zeznaniach podatkowych.

Mając na uwadze wyżej powołane uregulowania prawne równowartość kwot przekazanych udziałowcom jako zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy, stanowiła dla udziałowców będących osobami fizycznymi dochody (przychody) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zaś obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał z chwilą dokonania wypłaty lub postawienia do dyspozycji udziałowca pieniędzy lub wartości pieniężnych. Zatem pomimo, iż umowa spółki nie przewidywała zgodnie z art. 194 Kodeksu spółek handlowych wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy to dla celów podatkowych i klasyfikacji źródła przychodów decydujące znaczenie miał fakt wypłaty środków pochodzących z tytułu udziału w zysku spółki.

Tym samym na spółce nie ciążył obowiązek ustalenia przychodu dla wspólników z tytułu nieodpłatnego świadczenia za okres od dnia 16.02.2004r. do 1.07. 2004r. w związku z wypłatą zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj