Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1/05/CIP/01
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1/05/CIP/01
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
stawki podatku
usługi artystyczne
usługi związane z kulturą
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy działalność twórcza wykonywana przez artystę jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz w jaki sposób dokonać rozliczenia prac przekazywanych do galerii.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik jest artystą plastykiem nie prowadzi działalności gospodarczej, zajmuje się pracą twórczą – malowaniem obrazów i grafiką. Prace sprzedaje w galeriach lub bezpośrednio do przedsiębiorstw. Część prac nie oddanych do galerii nie jest sprzedana a po pewnym okresie są zwracane.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Przez dostawę towarów stosownie do treści art. 7 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej, zatem również towarów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy, zwalnia się usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem (z wyłączeniem określonych rodzajów usług).

Zatem usługi twórców i artystów wykonawców mających związek z kulturą, jeśli zostały przez podatnika właściwie sklasyfikowane jako PKWiU ex 92, w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, podlegają zwolnieniu od podatku, zgodnie z treścią załącznika nr 4 poz. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem wskazanych tam wyłączeń.

Dodać również należy, że usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, które nie mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92, korzystają z opodatkowania stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, co wynika z poz. 162 załącznika nr 3 do ustawy, w związku z art. 41 ust 2 w/w ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 120 ust 3 w/w ustawy, stawkę podatku 7% stosuje się do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy. Przez dzieła sztuki rozumie się m.in. obrazy, kolaże i podobne tablice, malowidła oraz rysunki wykonywane w całości przez artystę, inne niż plany oraz rysunki dla celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, handlowych, topograficznych i im podobnych (PCN 9701), (CN 9701) (PKWiU 92.31.10 – 00.1), co wynika z treści art. 120 ust 1 pkt 1 lit a) w/w ustawy.

Więc dostawa dzieł sztuki sklasyfikowanych j.w. dokonywana przez twórcę, która nie stanowi przekazania lub udzielenia licencji do praw autorskich podlega opodatkowaniu stawką 7%

Jednocześnie wskazać należy iż w art. 113 ust 1 w/w ustawy, zwolniono od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Na podstawie art. 168 ust 3 w/w ustawy do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113, za rok 2003 oraz za okres od 01.01 do 30.04.2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust 11 pkt 1 ustawy z dnia 8.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Jeśli podatnik w 2003r. nie przekroczył obrotów z prowadzonej działalności w wysokości 45.700zł. to do momentu przekroczenia w 2004r. tej kwoty jest podatnikiem zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na zapytanie dotyczące obowiązku podatkowego przy sprzedaży prac poprzez galerię stwierdzić należy, że za dostawę towarów w rozumieniu wskazanego art. 7 rozumie się również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidywanych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, a także wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust 2-21, art. 14 ust 6, art. 20 i art. 21 ust 1. Natomiast, jeżeli wydanie towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Zatem obowiązek podatkowy u podatnika powstaje z chwilą przekazania prac do galerii, co wynika z treści art. 19 ust 1 i ust 4 w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj