Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/140/191/05
z 17 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/140/191/05
Data
2005.07.17



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
preferencyjna stawka amortyzacji
stawki podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Spółka dokonuje dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju. Towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług tj. usług na ruchomym majątku rzeczowym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego, inne niż terytorium kraju. Spółka nie spełniła warunków wymienionych w §7a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Wątpliwości Spółki dotyczą prawidłowego rozliczenia w podatku od towarów i usług ww. transakcji i sposobu jej wykazania w deklaracji VAT-7.
Zdaniem Spółki powyższą transakcję należy wykazać jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów po spełnieniu warunków wymienionych w §7a pkt 2 powołanego rozporządzenia, w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy. W przypadku, gdy przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy, Spółka nie spełniła ww. warunków, powinna taką dostawę opodatkować. W takiej sytuacji, w ocenie Spółki, za podstawę opodatkowania należy przyjąć obrót, tj. kwotę należną z tytuł sprzedaży, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Po otrzymaniu zapłaty i spełnieniu pozostałych warunków uprawniajacych do zastosowania stawki podatku VAT 0% należy sporządzić korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym opodatkowano dostawę.


Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu informuje, że zajęte przez Spółkę w powyższej sprawie stanowisko nie jest prawidłowe.

Zgodnie z §7a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonywania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jak stanowi §7a ust. 2 ww. rozporządzenia, przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzspólnotowych dostaw towarów;

2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;

3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;

4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;

5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Zatem w przypadku, gdy Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego, innego niż terytorium Polski i na tych towarach mają zostać wykonane na terytorium Polski usługi na ruchomym majątku rzeczowym, winna taką transakcję wykazać jako wewnątrzspólnotową dostawę towarów w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej transakcji, ze stawką 0% podatku od towarów i usług oraz w informacji podsumowującej VAT – UE, za kwartał obejmujący dany miesiąc.

W sytuacji, gdy po upływie 60 dni nie zostanie spełniony warunek, o którym mowa w §7a ust. 2 pkt 4 ww. rozporządzenia, w deklaracji VAT-7 za bieżący okres rozliczeniowy należy zadeklarować podatek należny według właściwej stawki podatku od towarów i usług. W deklaracji tej należy wykazać wyłącznie podatek należny, bez wskazania wartości sprzedaży netto. Następnie, jeśli powyższy warunek zostanie spełniony należy w deklaracji podatkowej za bieżący okres rozliczeniowy dokonać zmniejszenia podatku należnego (wyłącznie kwoty podatku – bez kwot dostawy netto).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W przedstawionym stanie faktycznym kwotą należną będzie kwota należna od nabywcy z terytorium Wspólnoty, innego niż terytorium kraju – będzie ona kwotą brutto. Aby uzyskać kwotę będącą podstawą opodatkowania tj. kwotę obrotu, należy pomniejszyć kwotę należną od nabywcy o kwotę należnego podatku. Do obliczenia kwoty podatku należnego w przedstawionym stanie faktycznym należy więc zastosować „metodę rachunku w stu”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj