Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
EI/46/10/2005
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI/46/10/2005
Data
2005.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
zbycie praw majątkowych
zryczałtowany zwrot podatku
źródła przychodu


Pytanie podatnika
W dniu 20.04.2004r. - na podstawie umowy zamiany sporządzonej w formie aktu notarialnego- podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W zamian przekazał działkę zabudowaną domem jednorodzinnym - ok. 10-letnim, przyjmując równocześnie dopłatę w formie gotówkowej. W dniu 04.05.2005r. dokonał sprzedaży w/w spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Pytanie podatnika: czy ciąży na mnie obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).


W dniu 05.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skierniewicach wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, żeW dniu 20.04.2004r. - na podstawie umowy zamiany sporządzonej w formie aktu notarialnego - nabył Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W zamian przekazał Pan działkę zabudowaną domem jednorodzinnym - ok. 10-letnim, przyjmując równocześnie dopłatę w formie gotówkowej. W dniu 04.05.2005r. dokonał Pan sprzedaży w/w spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Pyta Pan, czy ciąży na Panu obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Pana zdaniem, skoro jest to umowa w formie aktu notarialnego wynikająca z zamiany, to przepisy powołanej wcześniej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mówią o obowiązku zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10%.

W sytuacji przedstawionej we wniosku mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.):

  • art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.b,
  • art. 28 ust. 1 - 4,
  • art. 21 ust. 1 pkt 32.

Zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit b w/w ustawy, przychód z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

W Pana przypadku nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nastąpiło w drodze zamiany. Tak więc data zawarcia umowy notarialnej o zamianie jest równoznaczna z nabyciem tego prawa do lokalu.

Przychodu z odpłatnego zbycia tego prawa nie łączy się z przychodami z innych źródeł - art. 28 ust. 1 w/w ustawy, a podatek od tego przychodu - zgodnie z art. 28 ust. 2 - ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.Jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W art. 21 ust. 1 pkt 32 określone zostały sytuacje, w których przychód z odpłatnego zbycia praw majątkowych może być zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym.Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są m.in. przychody ze sprzedaży praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit b

  • w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na:
    • nabycie na terytorium RP:
      • budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego obrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
      • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
      • prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
      • gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    • budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP, (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a)/,
    • spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na w/w cele, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.e) - pod warunkiem, że odsetki od kredytu lub pożyczki nie będą odliczane od dochodu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 2a).
  • w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku i darowizny (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalniają z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży prawa majątkowego - dokonanej przed upływem 5 lat licząc od końca roku , w którym nastąpiło nabycie - jeżeli nabycie to nastąpiło w drodze zamiany. Ze zwolnienia może Pan skorzystać, jeżeli pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone będą na określona wyżej własne potrzeby mieszkaniowe. W takiej sytuacji winien Pan złożyć oświadczenie, że przychód z dokonanej sprzedaży zamierza przeznaczyć na takie właśnie cele. Oświadczenie składa się w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży w urzędzie skarbowym właściwym w/g miejsca zamieszkania podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj