Interpretacja Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim
3630/PA/0709/176/04/SP
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
3630/PA/0709/176/04/SP
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania --> Obowiązek podatkowy

Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane


Słowa kluczowe
energia elektryczna
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zarejestrowanie naszej firmy w Urzędzie Celnym, w celu umożliwienia nam sprzedaży/zakupu energii elektrycznej z innymi krajami. Jesteśmy spółką XXXXX. Zajmujemy się obrotem energią elektryczną. Do tej pory nasze kontrakty zawierane były z podmiotami na terenie Polski. Od kilku miesięcy mamy możliwość handlu wewnątrzwspólnotowego oraz eksportu/importu. Aktualnie negocjujemy kontrakty z podmiotami z Unii Europejskiej, w przyszłości planujemy także handel z firmami z państw spoza Unii Europejskiej. W związku z powyższym prosimy o wskazanie nam, koniecznych do rozpoczęcia handlu międzynarodowego, uwarunkowań prawnych, formalnych i organizacyjnych, a także naświetlenia procedur jakie będą obowiązywać naszą firmę w przypadku takiego handlu. Z uwagi na charakter przedmiotu naszego obrotu, jakim jest energia elektryczna chcielibyśmy również dowiedzieć się jakie powinniśmy uruchomić procedury z własnej strony aby rozpocząć i realizować kontrakt międzynarodowy. Zamierzamy nawiązać współpracę z agencją celną, która wspomogłaby nas w działaniach obsługujących przygotowania i realizację kontraktów wewnątrzwspólnotowych, w szczególności odzyskiwanie akcyzy, sporządzanie wszelkiej dokumentacji oraz sprawozdań niezbędnych przy nabywaniu i dostawie wewnątrzwspólnotowej.Prosimy Państwa o ustosunkowanie się do sprawy naszego handlu i przedstawienie koniecznych zagadnień i działań jakie powinnyśmy podjąć w celu międzynarodowego handlu. W związku z przesłanym do Urzędu zapytaniem z dnia 30.07.2004 r. o przebieg procedury związanej z akcyzą przy dostawie i nabyciu wewnątrzwspólnotowym chcielibyśmy uściślić jakiego rodzaju transakcje pojawią się w chwili rozpoczęcia przez naszą firmę handlu międzynarodowego energią elektryczną. Prosimy o podanie informacji, w jaki sposób będzie przebiegać procedura zwrotu oraz samonaliczenia akcyzy biorąc pod uwagę poniższe uwarunkowania transakcji: 1. energia, którą zamierzamy dostarczać do krajów UE została już obciążana podatkiem akcyzowym. Podatek ten jest wliczony w cenę, po której nasza firma bedąc pośrednikiem kupuje energię elektryczną. Akcyza jest płacona przez producenta energii z chwilą wprowadzenia jej do obrotu. 2. Energia, którą zamierzamy sprzedawać lub kupować w ramach UE nie jest energią pochodzącą ze żródeł odnawialnych. 3. W najbliższym czasie nie planujemy transakcji do krajów trzecich spoza UE, jedynie transakcje wewnątrzwspólnotowe.


Naczelnik Urzędu Celnego w Piotrkowie Trybunalskim działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm. ) w związku z Państwa zapytaniem z dnia 30.07.2004 r. ( wpłynęło dn. 09.08.2004 r. ) uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2004 r. ( wpłynęło dn. 27.08.2004 r. ) wyjaśnia.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 uistawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym ( Dz. U. nr 29, poz. 257 ze zm. ) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu złożyć zgłoszenie rejestracyjne AKC-R właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu celnego. Właściwość organów podatkowych w zakresie podatku akcyzowego regulują przepisy art. 13 ustawy. Jednocześnie art. 4 ustawy określa szereg czynności które podlegają opodatkowaniu akcyzą. Przepis powyższego artykułu obejmuje między innymi nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów akcyzowych. Ponadto w art. 6 tej samej ustawy określono moment powstania obowiązku podatkowego. W przypadku energii elektrycznej obowiązek podatkowy powstaje z dniem jej wydania ( art. 6 ust. 5 ustawy ).

Energia elektryczna o kdzie CN 27160000 jest wyrobem akcyzowym wymienionym w pozycji 61 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym.

Zgodnie z art. 75 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym stawka akcyzy na energię elektryczną wynosi 0,002 zł za 1 kWh.

NABYCIE WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE

W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego obowiązek podatkowy powstaje z dniem otrzymania wyrobów akcyzowych, będących przedmiotem tego nabycia, nie póżniej jednak niż z dniem otrzymania faktury dokumentującej nabycie, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej ( art. 7 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym ). Podatnicy dokonujący nabycia wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych ( do których zalicza się energię elektryczną ) są obowiązani po dokonaniu przywozu na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną ( AKC-U ) do właściwego naczelnika urzędu celnego i dokonać zapłaty akcyzy w terminie 5 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania przywozu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, nie póżniej jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia dokonania nabycia ( art. 76 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym ).

DOSTAWA WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury, nie póżniej jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania czynności ( art. 7 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym ). Trzeba jednak mieć na uwadze treść przepisu art. 4 ust. 5 ustawy, gdyż jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej czynności, o których mowa w art. 4 ust. 1-3 ustawy, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności określonej w tych przepisach, jeżeli kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości. W związku z powyższym określenie lub zadeklarowanie akcyzy w należytej wysokości przez producenta energii elektrycznej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego dla dostawy wewnątrzwspólnotowej tego samego towaru.

Podatnicy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w ramach prowadzonej przez nich dzialalności gospodarczej są obowiązani posiadać dokumenty potwierdzające wykonanie dostawy tych wyrobów do innego państwa członkowskiego. Dokumentami potwierdzającymi dokonanie przez podatnika dostawy wewnątrzwspólnotowej w szczególności są: dokumenty przewozowe, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą ( art. 77 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym ).

Podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Zwrot akcyzy następuje na wniosek podmiotu ( art. 77 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym ). Szczegółowe warunki, tryb oraz terminy zwrotu akcyzy oraz rodzaje dokumentów potwierdzających dostawę wewnątrzwspólnotową oraz sposób jej potwierdzania są zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych ( Dz. U. nr 74, poz. 673 ).

Ponadto stosownie do art. 78 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podatnicy prowadzący działalność gospodarczą dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych są obowiązani składać we właściwym urzędzie celnym informacje podsumowujące o dokonanych nabyciach i dostawach wewnątrzwspólnotowych zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

-nabycia wewnątrzwspólnotowego, w przypadku informacji podsumowujących dotyczących nabyć wewnątrzwspólnotowych;

-dostawy wewnątrzwspólnotowej, w przypadku informacji dotyczących dostaw wewnątrzwspólnotowych.

Przepisy artykułu 78 ust. 1 i 2 ustawy wyjaśniają dodatkowo co zawiera informacja podsumowująca oraz sposób postępowania w przypadku stwierdzenia błędów z złożonych informacjach podsumowujących.

Wzór informacji podsumowującej jest określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej o dokonanych nabyciach wewnątrzwspólnotowych wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych ( Dz. U. nr 74, poz. 670 ).

Powyższa informacja uwzględnia stan prawny na dzień 01.09.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj