Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1321/04/CIP/01
z 30 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1321/04/CIP/01
Data
2004.08.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
dokumentacja
dokumenty przewozowe
import towarów
przewóz międzynarodowy
przewóz towarów
stawka preferencyjna podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy przedmiotowe oświadczenie odbiorcy jest dokumentem spełniającym wymogi określone w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, jest on upoważniony do wystawienia faktury ze stawką podatku 0%.


Stan faktyczny

Firma z kraju trzeciego zleciła Podatnikowi wykonanie usługi transportu międzynarodowego na trasie Rosja – Łotwa – Litwa – Polska na warunkach Icoterms 2000 DDU.

Zleceniodawca dokonuje odpraw celnych zbiorczych raz w miesiącu. Zbiorczy dokument SAD zawiera:

  • zasady wykonywania przewozu DDU,
  • numery faktur sprzedawcy.

Podatnik na dowód świadczenia usługi transportu międzynarodowego posiada:

  • zlecenie spedycyjne,
  • międzynarodowy list przewozowy CMR,
  • oświadczenie odbiorcy towaru w Polsce potwierdzające warunki dostawy oraz wliczenia kosztu usługi transportu do wartości towaru.

Ocena prawna stanu faktycznego

Przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługa świadczona przez Podatnika mieści się w katalogu usług transportu międzynarodowego: lit. b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.

Przepis art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stanowi, iż do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0% pod warunkiem posiadania dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy.

Ustawodawca w art. 83 ust. 5 ustawy określił, że dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 (usługa transportu międzynarodowego) są w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2.

Pkt 2 natomiast stanowi, że dokumentem stanowiącym dowód świadczenia usług transportu międzynarodowego w przypadku transportu towarów importowanych – oprócz dokumentów o których mowa w pkt 1 jest dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Reasumując usługi transportu międzynarodowego związane z importem towarów z krajów trzecich podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 0% - w części usługi wykonanej na terytorium Polski pod warunkiem posiadania dokumentów o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy VAT.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo iż w pozostałym zakresie usługa transportowa nie będzie opodatkowana w Polsce to świadczenie ww. usługi daje zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy – prawo do odliczenia podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj