Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2193/04/CIP
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2193/04/CIP
Data
2004.12.03



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
cele osobiste
deputaty
dotacja
ekwiwalent pieniężny
obniżenie podatku należnego
obrót
podatek naliczony
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Ad.1
Podatnik zapytuje czy wydanie deputatu opałowego pracownikom podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, wydanie deputatu opałowego pracownikom nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w związku z art. 15 ust. 3 ustawy VAT. Podatnik podkreśla, że na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 z późn. zm.) wartość deputatu stanowi dochód pracownika od którego obliczany jest podatek i składki ZUS. Zatem, w ocenie Podatnika, przychód z tego tytułu jest przychodem ze stosunku pracy i nie jest zaliczany do działalności gospodarczej wykonywanej osobiście.
Ad.2
Podatnik zapytuje czy podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem zadań sfinansowanych dotacjami budżetowymi podlega odliczeniu.
Zdaniem Podatnika, w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT dotacje te nie są związane z dostawą lub świadczeniem usług zatem nie stanowią podstawy opodatkowania VAT. W ocenie Podatnika, podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem zadań sfinansowanych dotacjami budżetowymi podlega odliczeniu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ towary te i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Na poparcie swojego stanowiska Podatnik podkreśla, że produktem końcowym działalności Nadleśnictwa jest drewno. Otrzymana dotacja finansuje część programu rządowego pt. zwiększenie lesistości kraju i nie wpływa na ceny produktu końcowego. Brak możliwości odliczania podatku naliczonego od zakupionych towarów i usług, w ocenie Podatnika, byłby sprzeczny z zasadą neutralności zawartej w art. 17 VI Dyrektywy.


Stan faktyczny:

1.

Zgodnie z Ponadzakładowym Układem Pracy pracownikom zatrudnionym w lasach państwowych przysługuje deputat opałowy w naturze lub ekwiwalent pieniężny. Na tej podstawie Nadleśnictwo wydaje pracownikom deputat opałowy (drewno opałowe). Drewno stanowi produkt wytwarzany przez Nadleśnictwo.

2.

Nadleśnictwo otrzymuje, na podstawie art. 54 ustawy o lasach, z budżetu dotacje na zadania z zakresu zagospodarowania lasu. W celu realizacji powyższych zadań Podatnik nabywa towary i usługi od podatników VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ze Podatnik wydaje pracownikom deputat opałowy.

Do nieodpłatnego przekazanie przez Podatnika w/w towarów ma zastosowanie art. 7 ust.2 ustawy, zgodnie z którym przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W przypadku deputatów mamy do czynienia z przekazaniem towarów, które nie jest związane z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, a czynione jest w celu zaspokojenia osobistych potrzeb pracowników.

Z przywołanych przepisów wynika, że czynność przekazania pracownikom na cele osobiste deputatów opałowych podlega opodatkowaniu jeżeli został spełniony warunek określony w art. 7 ust. 2 ustawy, tzn. Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Ad.2

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku dofinansowania należy zatem określić, czy miało ono bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczeniami. Do stwierdzenia, że dana dotacja (subwencja) zaliczana jest do podstawy opodatkowania, niezbędne jest ustalenie czy tego typu dofinansowanie wiąże się ściśle z ceną towaru lub usługi. W takich bowiem przypadkach dotacja (subwencja) stanowi obok ceny uzupełniający ją element i zaliczana jest do podstawy opodatkowania.

Dotacje mające na celu dofinansowanie działalności, nie uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, jak również otrzymane dotacje celowe na inwestycje, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym brak jest bezpośredniego związku pomiędzy otrzymaną dotacja, a konkretną dostawą lub świadczeniem usług, omawiana dotacja nie jest obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 w/w ustawy, w związku z tym nie stanowi podstawy opodatkowania.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem, jeżeli nabywane towary i usługi będą służyć dokonywanej przez Nadleśnictwo sprzedaży opodatkowanej, to Jednostce przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu w/w towarów i usług sfinansowanych dotacjami budżetowymi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj