Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/20/05/2
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/20/05/2
Data
2005.03.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
grunty
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
towar
zamiana


Pytanie podatnika
Podatnika zwrócił się z następującymi pytaniami:
1. Czy u każdej ze stron umowy zamiany gruntów rolnych (będących podatnikami VAT) powstaje obowiązek podatkowy?
2.Czy u podatnika VAT zawierającego umowę zamiany fruntów rolnych z osobą fizyczną, nie będącą podatnikiem VAT, powstanie obowiązek podatkowy?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 22.02.2005 r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Pismem z dnia 22.02.2005 r. Podatnik wystąpił do tut. organu z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotem zapytania podatnika była kwestia opodatkowania podatkiem VAT zamiany działek gruntowych dokonana pomiędzy podatnikami VAT: Spółdzielnią i Gminą, oraz pomiędzy Spółdzielnią i osobą fizyczną nie będącą zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wątpliwości Podatnika budzi również sposób ustalenia obrotu, stanowiącego podstawę opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze tut. organ zważył co następuje:
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów im odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z ustawową definicją wyrażoną w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towar rozumieć należy rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Jednocześnie na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Mając powyższe na uwadze, dostawa nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, na co bez wpływu pozostaje fakt, iż została ona dokonana w wyniku umowy zamiany takich nieruchomości. Zgodnie z art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Jeżeli należność z tytułu dostawy lub wykonania usługi jest określona w naturze, to zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania jest wartość świadczenia obliczona na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszona o podatek. Regulacja ta odnosi się również do czynności zamiany, przy której podstawą opodatkowania jest wartość rzeczy przekazywanych przez podatników, określona w powyższy sposób, a nie różnica wartości między rzeczami. Dokonanie czynności zamiany musi być wyrażone w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć ono postać pieniądza, gdyż odpłatność jako świadczenie wzajemne może również przybrać postać rzeczową albo mieszaną. Według powołanych powyżej przepisów oraz przedstawionych zasad, po stronie spółdzielni opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również zamiana nieruchomości gruntowych, gdy stroną umowy jest osoba fizyczna nie będąca podatnikiem VAT. Mając powyższe na uwadze tut. organ postanowił jak w sentencji.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz aktualny stan prawny, obowiązujący do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14 § 4, art. 236 § 1 i § 2 pkt 1, art. 223 § 1 w zw. z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia przysługuje stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, za pośrednictwem tut. organu, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj