Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myszkowie
USPD/423-3/2005
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USPD/423-3/2005
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Myszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
środek trwały
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Gmina jako jedyny udziałowiec z własnych środków poniosła nakłady na środkach trwałych, wniesionych do spółki z o.o. aportem, wykonała inwestycje polegającą na rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Zdaniem podatnika, nastąpiło zwiększenie wartości środków trwałych. Gmina zamierza przekazać spółce na podstawie umowyużyczenia "ulepszenie w obcych środkach trwałych". W związku z powyższym czy przychód uzyskany z tytułu ww. nieodpłatnego świadczenia nie będzie stanowił przychodu u podatnika, zgodnie z art. 12 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr. 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myszkowie stwierdza, że stanowiskoprzedstawione we wniosku z dnia 12.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, jest prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania przychodów.

UZASADNIENIE

W dniu 14.07.2005r (data wniosku 12.07.2005 r.) do Naczelnika Urzędu Skarbowego wMyszkowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 20.07.2005 r organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych we wniosku .Wniosek zostały uzupełnione w dniu 27.07.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika iż, Spółka z o.o. jest właścicielem środków trwałych oczyszczalni ścieków oraz infrastruktury towarzyszącej, które to zostały wniesione do spółki aportem (stanowiącym część mienia Gminy będącego w zarządzie Miejskiego Zakładu Wodociągów) w zamian za objęcie przez Gminę 100% udziałów.
Gmina jako jedyny udziałowiec z własnych środków poniosła nakłady na środkach trwałych, wniesionych do spółki aportem, wykonała inwestycje polegającą na "rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków".
Zdaniem wnioskującego zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nastąpiło zwiększenie wartości środków trwałych podatnika. Gmina zamierza przekazać spółce na podstawie umowy użyczenia "ulepszenie w obcych środkach trwałych"

Zdaniem jednostki przychód uzyskany z tytułu ww. nieodpłatnego świadczenia nie będzie stanowił przychodu u podatnika, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiącym, że do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że Gmina będąca jedynym udziałowcem dokonała inwestycji w środkach trwałych należących do spółki z o.o. Zgodnie z art. 4 a pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) pod pojęciem inwestycji rozumie się środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U z 2002 r., nr 76, poz. 694 ze zm.).
Natomiast art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości stanowi, że środkami trwałymi w budowie są zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Ponadto z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit c ustawy o rachunkowości wynika, że do środków trwałych (tj. składników majątku o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletnych, zdatnych do użytku i przeznaczonych na potrzeby jednostki ) zalicza się ulepszenia w obcych środkach trwałych. Tak więc inwestycje w obcych środkach trwałych, to także środki trwałe (enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę składniki majątkowe), podczas gdy inwestycje w obcych środkach trwałych, to bliżej nieokreślone "inwestycje".
W praktyce przyjmuje się, że inwestycjami w obcych środkach trwałych są nakłady na ulepszenie (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację) środków trwałych dzierżawionych, wynajmowanych, leasingowanych lub wykorzystywanych w działalności gospodarczej na podstawie innej umowy.
Zatem prace wykonane w obcych środkach trwałych są szczególnym rodzajem ulepszenia ponieważ ulepsza się nie własne, lecz cudze obiekty.Koszty tych ulepszeń nie zwiększają dotychczasowej wartości środka trwałego, ponieważ nie figurują one w księgach użytkownika. Ulepszenia w obcych środkach trwałych stanowią w księgach rachunkowych jednostki odrębne obiekty inwentarzowe i klasyfikowane są w odpowiednich grupach od ( 0-9) zgodnie z Klasyfikacja Środków Trwałych w zależności od środka trwałego którego dotyczą zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie klasyfikacji środków trwałych (Dz.U z 1999 r. nr 112, poz. 1317 ze zm.).

Nakłady na ulepszenie obcych środków trwałych, w trakcie ich ponoszenia podlegają księgowaniu na koncie "środki trwałe w budowie".
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w kwestii "iż wykonana inwestycja zwiększyła wartości środków trwałych podatnika" zgodnie z art.16 g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe, gdyż nakłady zostały poniesione nie przez jednostkę lecz przez udziałowca. Udziałowiec przekazując na podstawie umowy użyczenia "ulepszenie w obcych środkach trwałych" przekazuje "odrębny obiekt - środek trwały" zatem biorąc pod uwagę zapis art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000 r. Nr 54, poz. 654ze zm.) stanowiący, że do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie w ww. Spółce z o.o. która jest spółką użyteczności publicznej, udziałowcem której jest wyłącznie jednostka samorządu terytorialnego nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj