Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/406-27/05
z 16 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/406-27/05
Data
2005.08.16



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
syndycy
ulga mieszkaniowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy podatnik zachowuje prawo do ulgi mieszkaniowej wykorzystanej w latach 1998, 1999, 2000 jeżeli była zawarta umowa z developerem, którego upadłość została ogłoszona w 2002r a budowę mieszkania kontynuował syndyk?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej - postanawia uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2005r. Podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących zachowania prawa do ulgi mieszkaniowej wykorzystanej w latach 1998, 1999, 2000. Wniosek doprecyzowano dnia 29.06.2005r.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartej umowy z firmą deweloperską na wybudowanie lokalu mieszkalnego, dokonywano wpłat na poczet zakupu lokalu mieszkalnego.Na podstawie imiennych faktur VAT ze stawką 0 korzystano z odliczeń od podatku w latach 1988, 1999, 2000 wydatków poniesionych na ten cel.W 2002r. Sąd Rejonowy ogłosił upadłość firmy deweloperskiej, nieruchomość z rozpoczętą budową weszła w skład masy upadłości. Syndyk wypowiedział umowy realizacyjne, a wierzyciele zgłosili swoje roszczenia do listy wierzycieli. W 2004r. Syndyk uzyskał zgodę Sądu na prowadzenie działalności. W związku z podjęciem przez Syndyka dalszej budowy wierzyciele zainteresowani budową będą mogli ponownie zawrzeć umowy z Syndykiem na budowę lokali mieszkalnych. Na poczet ceny nabycia lokalu mieszkalnego wierzyciele uzyskają rozliczenie wierzytelności zgłoszonych do listy wierzycieli. Wstępny prognozowany zwrot wynosi 70% kwoty wpłaconej do dewelopera.
Zdaniem Podatnika w przypadku wznowienia umowy realizacyjnej na budowę lokalu mieszkalnego tego samego lub podobnego w tym samym osiedlu na podstawie pozwoleń, których realizację rozpoczął przed ogłoszeniem upadłości deweloper - zachowane zostanie prawo do ulgi mieszkaniowej za lata 1998, 1999, 2000 - bez konieczności jej zwrotu.
Zgodnie z art.27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm./ z brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
1)wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
2)w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
3)po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
4)wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
5)przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionychdo dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.
Obowiązek powyższy ma zastosowanie również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 01 stycznia 2002r. na podstawie art. 6 ust 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U. Nr 134, poz.1509/.Zaliczenie wierzytelności z tytułu dokonanych wpłat do dewelopera na poczet ceny lokalu mieszkalnego, którego budowę kontynuuje Syndyk - nie spełnia żadnej z przesłanek w wyżej wymienionym przepisie dlatego też na Podatniku nie ciąży obowiązek doliczenia do podatku za dany rok kwot uprzednio odliczonych.
W związku z powyższym postanowiono jak na wstępie.

POUCZENIE

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj