Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PP 3/44/71/04/MS
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 3/44/71/04/MS
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
fundusz unijny
odliczenie podatku od towarów i usług
program pomocowy


Pytanie podatnika
Czy dotacja otrzymana z funduszu Phare na zakup środków trwałych podlega VAT ?.


Dotyczy: opodatkowanie podatkiem VAT dotacji otrzymanej z Funduszu Phare na zakup środka trwałego, odliczenie podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup przedmiotowego środka trwałego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta kierując się dyspozycją art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997r. poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie doręczone w dniu 24.11.2004 r., wyjaśnia co następuje:
Ze złożonego pisma wynika, iż Podatnik otrzymał dotację (w dwóch ratach w lipcu i listopadzie 2004 r.) na zakup środków trwałych z Funduszu Phare. Przedsięwzięcie inwestycyjne zostało sfinansowane ze środków własnych, kredytu i dotacji. Podatnik w sierpniu 2004 r., dokonał zakupu przedmiotowych środków trwałych (urządzeń produkcyjnych) i odliczył podatek naliczony z faktury VAT dokumentującej ten zakup w pełnej wysokości, rozliczając powyższe w deklaracji VAT-7 za 08/2004 r.
W oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielania odpowiedzi, kwestię dotacji regulują m.in przepisy art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2000 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż nie każda dotacja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem nie każdy rodzaj otrzymanej dotacji będzie związany z odpłatną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeśli zatem podatnik w związku ze świadczeniem konkretnych usług otrzymuje dofinansowanie w formie dotacji, stanowiące dopłatę do ceny usług lub towarów, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy lub świadczenia usług. A więc dotacja, która bezpośrednio wpływa na ustaloną cenę towaru lub usługi ( dotacja przedmiotowa), będzie wliczana do obrotu pod warunkiem, że nie będzie dotyczyła dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.
Natomiast dotacja otrzymana ogólnie bez dokładnego określenia celu jej przeznaczenia i nie mająca bezpośredniego związku z wykonywaną działalnością przez podatnika - nie będzie stanowiła obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Odnosząc się natomiast do odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup przedmiotowego środka trwałego, w pełnej wysokości, w sytuacji gdy: Podatnik rozlicza podatek VAT w okresach miesięcznych, dokonuje sprzedaży wyłącznie opodatkowanej, faktura dokumentująca nabycie środków trwałych nie jest fakturą zaliczkową, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. b, zakup został sfinansowany w części z unijnej dotacji; wyjaśnia się co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...), przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 1O pkt. 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11,12,16,18. Jak wynika z powyższego, ustawodawca nie uzależnił prawa do obniżenia kwoty podatku należnego od formy uregulowania należności wynikającej z faktury VAT. Z wymienionego ust. 12 wynika natomiast ograniczenie co do momentu nabycia prawa do rozporządzania towarem- tj: w przypadku otrzymania faktury z tytułu nabycia towarów i usług przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, (...), - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Dodatkowo należy wskazać, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego, zgodnie art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy. Jednakże, ust. 3 pkt 1 cyt. artykułu stanowi, że przepis ust. 1 pkt. 2 nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ( tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj