Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US-PP.443/28/2005
z 18 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PP.443/28/2005
Data
2005.05.18


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
ewidencja środków trwałych
lokal mieszkalny
lokal użytkowy
stawki podatku
wynajem


Pytanie podatnika
Czy w przypadku, gdy skorzystałem z ulgi na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem jako osoba fizyczna, a obecnie wynajmuję lokale w ramach działalności gospodarczej jako wspólnik i jako podatnik VAT (od lokali użytkowych naliczam podatek, a od mieszkalnych stosuję stawkę "zw") i odliczam podatek VAT od kosztów związanych z wynajmem w proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, powstaną jakiekolwiek negatywne skutki podatkowe w podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a , art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 lutego 2005 roku / data wpływu 04 marca 2005 r./ Pana L. D.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie stanowisko przedstawione we wniosku uznaje za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2005 roku Podatnik złożył do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług. Wniosek uzupełniono w dniu 22 kwietnia 2005r. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1997 - 2002 skorzystał Pan z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od dochodu przy ustalaniu podstawy opodatkowania wydatków na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem. Część budynków stanowi współwłasność, natomiast jeden jest wyłącznie Pana własnością.

Wydatki na budowę budynków poniósł Pan wyłącznie jako osoba fizyczna a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności jest Pan płatnikiem podatku od towarów i usług. Od najmu lokali użytkowych nalicza Pan podatek należny natomiast od kosztów związanych z wynajmem lokali odlicza Pan podatek naliczony proporcjonalnie do obrotu uzyskanego ze sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej.

W dniu 23. 03. 2005 r. została zarejestrowana spółka prawa handlowego, której przedmiotem działalności będzie wynajem nieruchomości. Do tej spółki wniósł Pan jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej wkład niepieniężny w postaci oddania do nieodpłatnego używania nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i mieszkalno-biurowymi.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujących od 1 maja 2004 r. wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci prawa do nieodpłatnego używania do spółki nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów, gdyż wydatki na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego ponosił Pan jako osoba fizyczna a nie w ramach prowadzenia działalności.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza , że zgodnie z art. 5 ust. pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535/ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą niektóre czynności nieodpłatne. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktując je jako odpłatne świadczenie.

Jednakże aby ten przepis miał zastosowanie świadczenie usług musi nastąpić przez podatnika podatku od towarów i usług oraz w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

W art. 15 - 17 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca sprecyzował, jakie podmioty i w których sytuacjach są podatnikami VAT czyli jakich osób i jednostek dotyczą regulacje zawarte w ustawie. Pana zdarzenie prawne w tych kategoriach nie zostało wymienione.

Nieruchomość została zakupiona z majątku odrębnego małżonków i nie stanowiła części majątku podatnika związanego z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i z tej przyczyny nieruchomość nie została wprowadzona do ewidencji środków trwałych dla celów podatku dochodowego. Przy budowie budynku podatnik skorzystał z dużej ulgi budowlanej w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Budynek stanowi więc majątek osobisty podatnika poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Stanowisko to jest zgodne z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 13. 12. 2002 r. /III RN 231 / 01/, w którym wskazano na okoliczność, "że osoba fizyczna, która prowadzi określoną działalność gospodarczą w zakresie "odpłatnego świadczenia usług" i z tego tytułu jest podatnikiem podatku od towarów i usług, samo przez się nie przesądza powyższego tym, że jest ona podatnikiem tego podatku także z tytułu innych czynności podejmowanych w obrocie gospodarczym we własnym imieniu i na własny rachunek.."

W związku z tym przedstawione przez Pana stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj