Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-1/415-10/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-1/415-10/05
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
podwyższenie kosztów uzyskania przychodu
remont środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy drobne prace modernizacyjne w nowo wybudowanym budynku (środek trwały) polegające na wyłożeniu sufitów płytą PCV, założeniu na podłodze wykładziny PCV, wyburzenie ścianki działowej i postawienie nowej w innym miejscu, wstawienie nowych drzwi w celu oddzielenia lokalu od korytarza można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów ?


W dniu ... złożyła Pani do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie prawidłowego zakwalifikowania wydatków poniesionych na remont bądź ulepszenie budynku stanowiącego środek trwały, który został oddany do używania w styczniu 2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż istotą Pani problemu jest kwalifikacja wydatków w kwocie ok. 6.000,00 zł, które uważa Pani za remont budynku, a poniesionych na:

  • wyłożenie sufitów w łazienkach, które wcześniej były pomalowane, płytą PCV w celu zabezpieczenia przed wilgocią;
  • położenie w jednym z lokali, w którym wcześniej był beton, wykładziny PCV;
  • wyburzenie ścianki działowej znajdującej się w lokalu o powierzchni 160m2 zgodnie z wolą najemcy i postawienie jej w innym miejscu;
  • wstawienie nowych drzwi w miejscu gdzie ich wcześniej nie było, celem oddzielenia korytarza od lokalu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Przepisy art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c w/wym. ustawy podatkowej stanowią, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększają wartość środków trwałych, stanowiących podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Dany środek trwały uważa się za ulepszony, jeżeli suma wydatków poniesionych na jego przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500,00 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do tej wartości z dnia przyjęcia środka do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Przepisy prawa podatkowego nie zawierają definicji remontu, dlatego w odniesieniu do remontu należy stosować definicję sformułowaną w przepisach prawa budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt. 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) remontem jest wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego, a nie stanowiąccych bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W piśmie Ministerstwa Finansów Nr PO 3/722-160/94 z dnia 13 marca 1995r. wyjaśniono, co zalicza się do wydatków na ulepszenie środków trwałych:

  • przebudowę, czyli zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny;
  • rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności zaś budynków i budowli, linii technologicznych itp.;
  • rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych;
  • adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych;
  • modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.

W związku z powyższym, to do podatnika należy prawidłowa ocena, czy ponoszone wydatki dotyczą nakładów związanych z remontem środka trwałego, czy też adaptacji, przebudowy, rozbudowy lub modernizacji

Poniesienie wydatków na prace typowo odtworzeniowe, przywracające jedynie pierwotną zdolność użytkową środka trwałego tj. remont, uprawnia podatnika do zaliczenia ich w całości do kosztów uzyskania przychodów, bez względu na wysokość tych wydatków.

Natomiast prace w budynku, który oddano do używania w styczniu 2005r, dotyczące wyburzenia ścianki działowej i postawienia jej w innym miejscu (wg życzenia najemcy), wyłożenie podłogi wylanej wcześniej betonem- wykładziną PCV, założenie nowych drzwi w celu oddzielenia pomieszczenia od korytarza i wyłożenie płytą PCV sufitów w łazienkach w celu zabezpieczenia przed wilgocią, mają na celu ulepszenie środka trwałego i zwiększają wartość początkową tego środka, w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pani wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pani stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj