Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/59/BT/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/59/BT/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
placówka oświatowa
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
usługi stołówkowe


Pytanie podatnika
w sprawie obowiązku rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług stołówkowych dla uczniów innej placówki oświatowej.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 14.07.2005r. nr Gp1.NW/4235/05 (18.07.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) uzupełnione pismem z dnia 26.07.2005r. (03.08.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) w sprawie obowiązku rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług stołówkowych dla uczniów innej placówki oświatowej.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie – art. 14a §4.

Pismem z dnia 14.07.2005r. uzupełnione pismem z dnia 26.07.2005r. Jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT, w przypadku, gdy zostanie przekroczony obrót 10.000 euro przy założeniu, że pochodzi on głównie z usług stołówkowych świadczonych na rzecz jej uczniów i pracowników oraz dla uczniów innej placówki oświatowej.

Zdaniem Jednostki, przekroczenie obrotu 10.000 euro z tytułu usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów innej placówki oświatowej powoduje rejestrację w zakresie podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy usługi edukacyjne PKWiU ex 80 objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług.
Z posiadanej przez urząd opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że prowadzenie stołówki szkolnej przez personel placówki oświatowej ( przedszkola, szkoły lub zespołu szkół) dla dzieci i pracowników placówki, pod warunkiem, że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością placówki oświatowej, została sklasyfikowana wg PKWiU do grupowania 80 „ Usługi w zakresie edukacji” i tym samym korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Natomiast działalność polegająca na prowadzeniu stołówki przez podmiot gospodarczy inny niż placówka oświatowa lub kiedy posiłki przygotowywane są na odrębne zlecenia, została sklasyfikowana wg PKWiU do grupowania 55.51.10-00.00 jako „Usługi stołówkowe” i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wymieniony został w art. 5 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym są nimi:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspółnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspółnotowa dostawa towarów.
Na podstawie § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w okresie od dnia wejścia w życie ww. rozporządzenia, tj. od dnia 01.05.2004r. do dnia 31.12.2007r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5 ) z wyłączeniem (...).
Zgodnie z §8 ust.1 pkt 14 cytowanego wyżej rozporządzenia, zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

Mając na uwadze powyższe okoliczności, wydaną klasyfikację statystyczną oraz obowiązujące przepisy w podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że usługi stołówkowe świadczone przez szkołę na rzecz uczniów i pracowników szkoły, sklasyfikowane przez właściwy organ statystyczny jako „usługi w zakresie edukacji „ (PKWiU 80 ) korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na mocy cytowanego wyżej art. 43 ust.1 pkt1 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast świadczone usługi stołówkowe przez szkołę na rzecz uczniów innej placówki oświatowej, sklasyfikowane przez właściwy organ statystyczny jako „usługi stołówkowe „ (PKWiU 55.51.10-00.00 ) korzystają ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na mocy cytowanego wyżej §8 ust.1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W art. 113 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że do wartości kwoty obrotu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, wyrażonej w złotych o odpowiadającej równowartości 10.000 Euro nie wlicza się:
1) odpłatnej dostawy towarów zwolnionej od podatku;
2) odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku ;
3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji .
Oznacza to, że do ustalenia tego obrotu uwzględnia się jedynie wartość transakcji podlegających opodatkowaniu z wyłączeniem przypadków określonych w punkcie 3.

Reasumując, w przypadku gdy Jednostka dokonuje wyłącznie odpłatnego świadczenia usług zwolnionych, nie ma obowiązku rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia

Stosownie z art.14b§1 Ordynacji podatkowej: interpretacja. o której mowa w art. 14a§1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5(art. 14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 §1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia – art. 236 §2 pkt1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj