Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP/443/IN/46/BT/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/IN/46/BT/05
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
informacja
ochrona środowiska
opodatkowanie
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte w piśmie z dnia 30.05.2005r. nr Fn.III-3160-29/05 (31.05.2005r. - wpływ do tutejszego organu podatkowego) uzupełnionym pismem z dnia 12.07.2005r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpłatnego udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. -Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr137 z 1997r. poz.926 ze zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a §4.

Pismem z dnia 30.05.2005r. (31.05.2005 - wpływ do tutejszego organu podatkowego) uzupełnionym pismem z dnia 12.07.2005r. Jednostka zwróciła się z zapytaniem, czy odpłatne udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów Środowiska z dnia 25.02.2003r. w sprawie stawek opłat za udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie oraz sposobu uiszczania opłat ( Dz.U. Nr 50, poz. 435) - podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czy do powyższej czynności udokumentowanej fakturą VAT można zastosować art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Zdaniem Jednostki, odpłatne udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowi usługi w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Jednostka stwierdza, że wykonuje swoje ustawowe obowiązki wynikające z ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627 ze zm.), której celem jest pokrycie uzasadnionych kosztów związanych z wyszukaniem, skopiowaniem, przesłaniem informacji o środowisku i jego ochronie. Ponadto w piśmie z 12.07.2005r. Jednostka powołuje się na zapis §8 ust.1 pkt13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), który stanowi, że zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art.14a §1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art.19 ust.1 ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. nr 62, poz. 627 ze zm.) organy administracji są obowiązane udostępnić każdemu informacje o środowisku i jego ochronie, znajdujące się w ich posiadaniu. Za wyszukiwanie informacji, sporządzanie kopii dokumentów lub danych oraz ich przesyłanie organ administracji pobiera opłatę w wysokości odzwierciedlającej związane z tym uzasadnione koszty - zgodnie z art. 24. ust.2 cytowanej wyżej ustawy Prawo ochrony środowiska. Stawki opłat za udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie określa rozporządzenie Ministra Finansów Środowiska z dnia 25.02.2003r. w sprawie stawek opłat za udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie oraz sposobu uiszczania opłat (Dz. U . Nr 50, poz. 435).

Mając na uwadze powyższe przepisy, tutejszy organ podatkowy stwierdza, że nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług odpłatne udostępnienie informacji o środowisku i jego ochronie, gdyż nie mieści się w katalogu czynności wymienionych w art.5 ust.1. Jest to czynność nieprzejawiająca autonomii woli stron, a obowiązek nałożony regulacjami ustawowymi. W przedstawionej sprawie, również został ustawowo określony zwrot kosztów związanych z udostępnieniem informacji. Nie może on być utożsamiany z obrotem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do przepisu art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Pobrana opłata nie stanowi obrotu, lecz jest zwrotem za faktycznie poniesione koszty. Jest ona tak skalkulowana w taki sposób, aby nie przekroczyć faktycznie poniesionych przez organ administracji kosztów dodatkowych.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu informuje, że art.6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nie może mieć zastosowania, gdyż przez czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy należy rozumieć między innymi zachowania niepożądane, np. sprzedaż w warunkach paserstwa, czy też obroty wynikające ze stręczycielstwa.
W przedstawionym przez Państwa stanie faktycznym nie mamy do czynienia z takimi czynnościami.
Dla dokonania powyższej czynności nie przewidziano w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) żadnych zwolnień.

Czynności niepodlegające opodatkowaniu dokumentuje się fakturą VAT wystawioną na podstawie §9 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DZ.U. Nr 95, poz. 798). Zgodnie z §9 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.10 i 11; dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT", podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym; nazwę towaru lub usługi; jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług; cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto); stawki podatku; sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu; kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku ;wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwota podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu; kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażona cyframi i słownie.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia tego zdarzenia

Stosownie z art.14b§1 Ordynacji podatkowej: interpretacja. o której mowa w art. 14a§1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a §4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a §1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w §5(art. 14b §2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia w trybie art. 14a §4 i art. 236 §1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 §2 pkt1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie, zgodnie z art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj