Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP-443/36/05
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/36/05
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
opodatkowanie
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Czy prawidłowo została wystawiona faktura VAT z podatkiem należnym i podatek odprowadzony w deklaracji VAT w Polsce za naprawy we własnym zakresie uszkodzonych w czasie transportu samochodów osobowych marki DACIA będących następnie przedmiotem sprzedaży przez podatnika, a przewożonych przez niemiecką firmę transportową na podstawie umowy zawartej z producentem tych samochodów, gdy kosztami naprawy uszkodzonych samochodów obciążono zgodnie z umową niemiecką firmę transportową? Czy też powinny być wystawione faktury bez podatku VAT gdy jednocześnie firma zagraniczna wskazała numer identyfikacji podatkowej nadany na potrzeby podatku od wartości dodanej przez Niemcy.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik we własnym zakresie dokonał naprawy uszkodzonych w czasie transportu samochodów osobowych marki DACIA będących przedmiotem jego sprzedaży, a przewożonych przez niemiecką firmę transportową na podstawie umowy zawartej z polską spółką z o.o. Kosztami naprawy uszkodzonych samochodów obciążono zgodnie z umową niemiecką firmę transportową. Faktury za wykonane usługi blacharsko-lakiernicze ze stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22% wystawiono na firmę niemiecką. Wynikający z ww. faktury podatek należny spółka rozliczyła w deklaracjach VAT-7 za miesiące 03/2005 i 04/2005 r. Niemiecki kontrahent zwrócił jednak wystawione faktury podatnikowi z pismem, że należy je wystawić bez podatku VAT z uwagi na fakt, iż szkoda jest spowodowana przez firmę zagraniczną (tzw. trzeci kraj). Jednocześnie wskazano numer identyfikacji podatkowej nadany na potrzeby podatku od wartości dodanej nadany przez Niemcy.

Wnioskująca strona uważa, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 roku, dostawy towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego przez podatnika dokonującego ich dostawy są opodatkowane w kraju, w którym są montowane lub instalowane. Zaś w myśl art. 22 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy miejscem dostawy towarów niewysłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie sprzedaży. Ponieważ naprawa miała miejsce w Polsce dlatego zdaniem podatnika powinna być opodatkowana w Polsce.

W oparciu o stan faktyczny i stanowisko podatnika przedstawione we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śl. wyjaśnia, że określenie miejsca opodatkowania opisanych usług na majątku ruchomym jest prawidłowe natomiast nieprawidłowa jest podstawa prawna określona przez podatnika (art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 nie stanowią podstawy prawnej określenia miejsca opodatkowania ww. usług).

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. Stosownie zaś do treści przepisów art. 28 ust. 7 i 8 ustawy miejscem świadczenia usług na rzeczach ruchomych, wykonywanych na rzecz podatnika unijnego, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż kraj wykonywania usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług wywiezione poza terytorium kraju państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Do usług na ruchomym majątku rzeczowym należy zaliczyć wszelkiego rodzaju prace montażowe, remontowe i modernizacyjne związane z rzeczami ruchomymi. Zaliczyć do nich należy także wskazane w pytaniu usługi naprawy blacharsko - lakierniczej samochodów, świadczone na rzecz podatnika niemieckiego.

Z powołanego przepisu art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d wynika, że wykonawca tego typu usługi zobowiązany jest do jej opodatkowania według stawki krajowej. Jednocześnie powyższej zasady nie stosuje się, gdy podmiot, który usługi nabywa zarejestruje się jako podatnik podatku od wartości dodanej UE w swoim kraju (w omawianej sytuacji są to Niemcy), wówczas za miejsce świadczenia tych usług uważane jest państwo członkowskie, które wydało ten numer.

Warunkiem skorzystania z powyższej możliwości jest jednak wywiezienie towarów, na których świadczone były usługi (w tym przypadku – samochodów) poza terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane (w tym przypadku z Polski). Co więcej, w przypadku usługi na ruchomym majątku rzeczowym (art. 28 ust. 8) wywóz tych towarów musi nastąpić niezwłocznie po wykonaniu tych usług – nie później niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług.

W związku z powyższym w sytuacji, gdy po wykonaniu usługi nie następuje wywóz towarów z terytorium Polski – samochody są sprzedawane na terenie Polski – wówczas niezależnie od faktu, iż nabywca jest zarejestrowanym podatnikiem na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terenie innego państwa członkowskiego (jest podatnikiem VAT-UE w Niemczech) sprzedaż ta jest traktowana jako sprzedaż krajowa. Sprzedawca (usługodawca) powinien wystawić fakturę ze stawką jaka obowiązuje w kraju tj. stawką 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać elementy określone w art. 106 ust. 1 ustawy i § 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z 2004 r.) /od 01.06.2005 roku Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z 2005 r.).

Wykonawca usługi wykazuje wartość świadczonej usługi oraz podatek należny w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Reasumując, w przedstawionej sprawie przepisy art. 28 ust. 7 i 8 ustawy nie pozwalają na skorzystanie z zasad opodatkowania, przewidzianych tymi przepisami i nie opodatkowanie tych usług w Polsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj