Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XIII/404-286/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XIII/404-286/05
Data
2005.08.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Ewidencja i identyfikacja podatników --> Postępowanie w sprawie nadania NIP --> Aktualizacja danych


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
małżonek
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Małżonkowie wykonujący do tej pory działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podjęli decyzję o prowadzeniu działalności odrębnie, ich pytanie dotyczy sukcesji w zakresie NIP jednego ze współmałżonków.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni, działając na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem bez znaku z dnia 30.06.2005 (wpływ 04.07.2005) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sukcesji w zakresie NIP jednego ze współmałżonków, stwierdza iż:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe do opisanego stanu faktycznego.

Stan faktyczny w sprawie:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pytający małżonkowie wykonujący do tej pory działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, podjęli decyzję o prowadzeniu działalności odrębnie. Z dotychczasowej działalności zostanie usunięty jeden z małżonków, który uzyska odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a sukcesja w zakresie NIP nastąpiłaby w stosunku do małżonka, na którego został nadany NIP w firmie.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 02.07.2004r. wprowadzającej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy wzywa każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Wniosek, o którym mowa zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej, o ile taka została zawarta. Ponadto zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej, zwane dalej NIP. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalności gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z uwagi na przywołany wyżej art. 68 ustawy wprowadzającej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej w sytuacji, gdy małżonkowie nie zawarli umowy spółki cywilnej, będą prowadzić działalność gospodarczą pod własnymi numerami wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i rozliczać VAT pod osobistymi numerami NIP.

Z akt rejestracyjnych wynika, iż NIP żony był dotychczas numerem właściwym dla celów rozliczeń VAT w ramach działalności wykonywanej przez oboje małżonków. Po podjęciu decyzji o prowadzeniu działalności odrębnie, NIP ten pozostanie numerem identyfikacyjnym żony, natomiast małżonek zobowiązany jest do posługiwania się osobistym NIP po jego uprzedniej aktualizacji.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.), podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

W kwestii dotyczącej zaświadczenia REGON, należy zwrócić się do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj