Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DF/415/WB/120/05
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DF/415/WB/120/05
Data
2005.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów opłaty manipulacyjne i czynsz inicjalny wynikające z umowy leasingowej?.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst z 2005r. Dz.U. Nr 8 poz.60 zpóźniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie po rozpatrzeniu wniosku Pana złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 15 czerwca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie – możliwości zaliczenia jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów opłaty manipulacyjnej i czynszu inicjalnego wynikającego z umowy leasingowej.

stwierdza, iż stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Stosownie do postanowień art. 14a §1 i §2 ustawy – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając przedmiotowy wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Skarbowym w dniu 15 czerwca 2005r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty manipulacyjnej oraz czynszu inicjalnego wynikających z zawartej umowy leasingowej dotyczącej zakupu samochodu osobowego.

Do wniosku dołączono kserokopię umowy leasingowej , fakturę VAT dotyczącą poniesionych kosztów, umowę przelewu wierzytelności, protokół zdawczo-odbiorczy

OPIS STANU FAKTYCZNEGO

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej. W lutym 2005r. podatnik podpisał umowę z Europejskim Funduszem Leasingowym S.A. na zakup samochodu osobowego , który użytkowany jest na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W dniu 24.02.2005r. podatnik odebrał samochód oraz otrzymał fakturę za czynsz inicjalny i opłatę manipulacyjną w łącznej kwocie 18.999,04zł brutto.

Umowa leasingowa na zakup tego samochodu spełnia dwa podstawowe warunki wynikające z art. 23b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem suma opłat ustalonych w umowie leasingowej stanowi kwotę wyższą od wartości początkowej oraz czas na jaki zawarto umowę jest oznaczony i stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji , tj. umowa leasingowa zawarta jest na 36 miesięcy, co stanowi 60% normatywnego okresu amortyzacji . Poza tym umowa leasingowa zawiera postanowienie, iż odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje lesingodawca.

W związku z powyższym podatnik fakturę za czynsz inicjalny i opłatę manipulacyjną w całości zaliczył do kosztów uzyskania przychodu i ujął ją w kol.14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów .

STANOWISKO PODATNIKA

W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym podatnik stoi na stanowisku, iż opłata manipulacyjna i czynsz inicjalny stanowią koszt uzyskania przychodu, ponieważ zawarta przez niego umowa leasingowa spełnia wszelkie warunki wymienione w art. 23b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

OCENA PRAWNA STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Zgodnie z art. 23 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000r. Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późń.zm) opłaty ustalone w umowie leasingu ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki : umowa została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeśli jej przedmiotem są podlegjące odpisom amortzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortzacyjnym nieruchomości oraz suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Ust.2 powołanego wyżej artykułu stanowi natomiast, iż jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujacych na podstawie :1.art. 6 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst z 2000r. Dz. U. Nr 54 poz.654 z późn. zm.)2.przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych3.art.23 i 37 ustawy z dnia 14.06.1991r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997r. Nr 26 poz.143 z późn. zm.)do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23 f – 23 h

Reasumując powyższe – jeżeli umowa ma charakter lesingu operacynego, a finansujący nie korzysta ze zwolnień wymienionych wyżej, to przepisy prawa podatkowego nie przewidują żadnych szczgólnych zasad dotyczących tego rodzaju umów. Tak więc u korzystającego cała kwota opłat ponoszonych z tytułu umowy lesingu stanowi koszt uzyskania przychodów, a u finansującego przychód .

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym umowa leasingu operacyjnego , którą podatnik zawarł w dniu 22.02.2005r. spełnia warunki zawarte w art. 23B ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

W związku z tym jeżeli firma leasingowa, z którą została zawarta przedmiotowa umowa nie korzysta ze zwolnień na podstawie przytoczonych wyżej przepisów, o których mowa w art. 23b ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , korzystający ma prawo ujęcia w kosztach uzyskania przychodów pełnej kwoty ponoszonych opłat ustalonych w przedmiotowej umowie, w tym opłaty manipulacyjnej i czynszu inicjalnego w momencie ich poniesienia.

PODSTAWA PRAWNA

Oceny prawnej stanowiska wnioskodawcy dokonano na podstawie niżej wyszczególnionych przepisów, według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń opisanych w stanie faktycznym:1.art. 23b.ust. 1 i ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000r. Dz.U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj