Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/PŁ/415/02/2005
z 3 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/PŁ/415/02/2005
Data
2005.06.03



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
twórcy
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Czy rozporządzenie autorskimi prawami majątkowymi do utworu wytworzonego przez pracownika w ramach umowy o pracę może być wynagradzane w postaci wyodrębnionej części płacy z zastosowaniem 50% stawki kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany uznaje za prawidłowe stanowisko Strony przedstawione we wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy naliczaniu wynagrodzenia dla pracowników- twórców w ramach umowy o pracę.


UZASADNIENIE


W dniu 17. 03. 2005r. (data wpływu wniosku do organu podatkowego) zwrócili się Państwo pisemnie o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. u. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w związku z zastosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodu przy naliczaniu wyodrębnionej części wynagrodzenia pracownikom-twórcą zatrudnionych w ramach umowy o pracę.


Stan faktyczny:


Firma "X" Sp. z o. o. świadczy na rynku usługi z zakresu tworzenia oprogramowania komputerowego. W swej działalności zatrudnia m. in. specjalistów- informatyków, którzy są twórcami programów komputerowych. Specyfikacja zawieranych umów często powoduje, że wnioskodawca zobowiązany jest po wytworzeniu oprogramowania komputerowego przenieś wszystkie majątkowe prawa autorskie na zamawiającego.
Wynagrodzenia pracowników twórców podzielone są na dwa składniki:
- związanego z wykonywanymi bieżącymi czynnościami zleconymi przez pracodawcę,
- związanego z wykonywaniem prac projektowych nad oprogramowaniem komputerowym.


Pytanie Strony:


Czy rozporządzenie autorskimi prawami majątkowymi do utworu wytworzonego przez pracownika w ramach umowy o pracę może być wynagradzane w postaci wyodrębnionej części płacy z zastosowaniem 50% stawki kosztów uzyskania przychodów?


Stanowisko Strony:


Pracownicy -twórcy opracowują oprogramowanie komputerowe, które w myśl zapisu art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest przedmiotem prawa autorskiego, dlatego też przy naliczeniu części wynagrodzenia związanego z wykonaniem danego oprogramowanie mogą skorzystać z 50% stawki kosztów uzyskania przychodu.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany:


Na podstawie art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 zez zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami określone zostały w wysokości 50% przychodu. Norma ta stosowana jest również do przychodów z umowy o pracę, a więc przysługuje również zatrudnionym informatykom, o ile przychód pracowników został uzyskany z tytułu korzystania z praw autorskich.

Z treści umowy powinno wynikać, iż pracownik otrzymuje wynagrodzenie składające się z kilku elementów np.: wynagrodzenia podstawowego i wynagrodzenie (honorarium) z tytułu korzystania z praw autorskich, to w przypadku gdy pracownik-twórca jest autorem dzieła stanowiącego przedmiot prawa autorskiego spełniony zostaje wymóg zawarty w art. 22 ust. 9 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w stosunku do tej części wynagrodzenia koszty uzyskania powinny być ustalone w wysokości 50% przychodu z tego tytułu. Natomiast od pozostałych składników wynagrodzenia wynikającego z umowy o pracę norma kosztów uzyskania powinna być ustalona zgodnie z zapisem art. 22 ust 2 wymienionej ustawy.

Realizacja powyższych zasad nakłada na płatników zatrudniających twórców na podstawie umowy o prace obowiązek wyodrębnienie w tych umowach postanowień dotyczących prac objętych prawami autorskimi i przysługujących z tego tytułu wynagrodzeń. Dokonując wypłat wynagrodzeń płatnicy powinni w prowadzonej ewidencji również wyodrębnić wynagrodzenia objęte 50%-ową stawką kosztów uzyskania przychodów od pozostałych wynagrodzeń związanych z pracami nie będącymi przedmiotem praw autorskich lub praw pokrewnych.

Warunkiem zastosowania kosztów uzyskania w podanej wysokości (50%) jest ustalenie, czy stworzony utwór jest przedmiotem prawa autorskiego i wymieniony jest w katalogu przedmiotów praw autorskich tj. w art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów płatnik- "X" Sp. z o .o. może zastosować 50% -ową stawkę kosztów uzyskania przychodu wobec wyodrębnionej części wynagrodzenia (honorarium) dla pracowników -twórców.


Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, w terminie 7 dni od daty jaj doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj