Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/167/05
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/167/05
Data
2005.06.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
komis
komitet
stawki podatku


Pytanie podatnika
UMOWA KOMISU ZAWARTA W 04/2004r. NA SPRZEDAŻ TOWARU DO KRAJÓW UE


Podatnik zawarł w m-cu 04/2004r. umowę komisu na sprzedaż towarów do krajów położonych na terenie Unii Europejskiej . W umowie tej podatnik występował jako komitent i przekazując towar do komisanta , który jest zarejestrowanym na terenie kraju podatnikiem VAT , ustalał podatek należny w wysokości 22 % i rozliczał go w deklaracji VAT-7 . Według podatnika dokonywana przez niego dostawa na rzecz komisanta - nie była wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i nie podlegała opodatkowaniu stawką 0 % .

Organ podatkowy stwierdza , że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem , o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym . Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 , poz. 535 ze zm. ) przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel , w tym również : - wydanie towarów na podstawie umowy komisu : między komitentem a komisantem , jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej W świetle powołanego przepisu w przypadku sprzedaży towarów na podstawie umowy komisu , występują dwie odrębne dostawy towarów . Pierwszej dostawy dokonuje komitent w stosunku do komisanta , drugiej - komisant na rzecz osoby trzeciej .

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku należy uznać , że podatnik postąpił prawidłowo obciążając podatkiem VAT dostawę towaru na rzecz komisanta . W tym przypadku dostawa była dokonana na rzecz krajowego podatnika ( komisanta ) i należało potraktować ją jako sprzedaż krajową stosując stawkę podatku obowiązującą na terenie kraju . Podatek należny związany z tą dostawą komitent winien wykazać w fakturze wystawionej dla komisanta , jak również w deklaracji podatkowej VAT –7 . Podstawę opodatkowania dla komitenta należało ustalić zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy . Zaznacza się , że w przypadku gdy komitent wydał towar komisantowi przed 01.05.2004r. i nie powstał obowiązek podatkowy przed tym dniem , u komisanta i komitenta obowiązek ten oraz podstawę opodatkowania ustala się do tych transakcji według zasad określonych w ustawie z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - art. 171 ustawy z dnia 11.03.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj