Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PBOI/423/139/P/05/AG
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PBOI/423/139/P/05/AG
Data
2005.08.10



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
usługi ciągłe


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu wystawienia faktur kwartalnie z terminem płatności na ostatni dzień kwartału tj. po wykonaniu usługi, powstanie dopiero w trzecim miesiącu kwartału?;Czy przychód ten należy zaliczać w 1/3 wystawionych faktur do każdego miesiąca kwartału?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19.05.2005 r., który wpłynął w dniu 20.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisu art. 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jedną z działalności Spółki jest wywóz nieczystości. Tego rodzaju usługi Spółka świadczy zarówno dla jednostek gospodarczych, jak i osób fizycznych. Odpłatność za usługi dla osób fizycznych jest niska, a ilość wystawionych faktur sięga około 2 tys. sztuk. Stąd faktury te są kwartalne z terminem płatności na ostatni dzień kwartału tj. po wykonaniu świadczenia.
Spółka zwróciła się z zapytaniem:
Czy przychód z tytułu wystawiania faktur kwartalnie z terminem płatności na ostatni dzień kwartału tj. po wykonaniu usługi, powstanie dopiero w trzecim miesiącu kwartału, i czy przychód ten należy zaliczać w 1/3 wystawionych faktur do każdego miesiąca kwartału?
Stanowisko wnioskodawcy w sprawie:
Zdaniem Spółki za datę powstania przychodu należnego powinien być termin płatności wynikający z faktury zgodnie z art. 12 ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych niezależnie od częściowego wykonania usług w poprzednich miesiącach. Miesięczne zaliczanie do przychodu 1/3 wystawionych faktur w kwartale nie byłoby adekwatne z rzeczywistą wielkością świadczonych usług.
Ocena prawna stanowiska pytającego.
Stosownie do postanowienia art 12 ust. 3d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w przypadku rozliczeń z tytułu:
1.)dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub gazu przewodowego,
2.)świadczenia usług telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, z wyjątkiem usług opłacanych za pomocą żetonów (monet) lub kart, w tym telefonicznych,
3.)usług rozprowadzania wody, gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów
za datę powstania przychodu należnego uważa się wynikający z faktury termin płatności, a jeżeli termin nie jest określony, ostatni dzień miesiąca, w którym wystawiono fakturę.
Jak wynika z zapisu powyższego artykułu, przy określeniu daty powstania przychodów należnych przy wymienionych usługach, decydujące znaczenie będzie miał termin płatności określony w fakturze lub ostatni dzień miesiąca w którym wystawiono fakturę, jeżeli termin płatności nie zostanie wskazany w fakturze.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie nakłada obowiązku wystawiania wszystkim odbiorcom faktur w ostatnim dniu miesiąca. Nie wprowadza również obowiązku wystawiania faktury raz w miesiącu, reguluje natomiast datę powstania przychodu należnego, która nie zawsze będzie się pokrywać z datą wystawienia faktury. Dla potrzeb usług o charakterze ciągłym ustawodawca odrębnie określił moment powstania przychodu należnego, którym jest termin płatności wynikający z faktury.Reasumując stwierdzić należy, ze w tym stanie faktycznym i prawnym przychód należny z tytułu świadczenia usług o charakterze ciągłym powstanie zawsze w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności.Zauważyć należy, że wydatki związane bezpośrednio z ww. przychodami - stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie osiągnięcia tych przychodów - (tj. w datach wskazanych w fakturach jako terminy płatności).
Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika w tym zakresie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj