Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IX-005/317/Z/K/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IX-005/317/Z/K/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
płatnik
pobór podatku
rzeczoznawstwo
umowa zlecenia
urząd gminy
wycena nieruchomości
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Czy urzędy gmin mają obowiązek pobierania zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych świadczeń za wykonywaną usługę wyceny nieruchomości (umowa zlecenie), czy też zaliczki na podatek dochodowy winny zostać odprowadzone bez pośrednictwa płatnika.


W dniu 13.07.2005r. złożyła Pani wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W 2005r. wykonuje Pani usługi wyceny nieruchomości na rzecz urzędów gmin na podstawie umowy zlecenie. Uważa Pani, że płatnik (urząd gminy) zlecający wykonanie usługi wyceny nieruchomości oraz dokonujący wypłaty wynagrodzenia przysługującego na podstawie zawartej umowy jest zobowiązany pobrać i odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochody od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd, prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym.Konsekwencją takiej klasyfikacji przychodu, jest obowiązek płatnika, określony w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego płatnik obowiązany jest pobierać z zastrzeżeniem ust. 4 tego artykułu zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone na ubezpieczenie społeczne.Nadmienia się ponadto, że nie ma możliwości by w/w zaliczki odprowadzali sami podatnicy w trybie art. 44 ust. 3a w/w ustawy. Stosownie bowiem do zapisu art. 41 ust. 2, płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczki od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.W związku z powyższym postanowienia art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczą należności zakwalifikowanych do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj