Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PBI-2/4117/IN-8/USSKIER/2005/JF
z 31 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/4117/IN-8/USSKIER/2005/JF
Data
2005.08.31



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
adwokat
działalność wykonywana osobiście
obrona z urzędu


Pytanie podatnika
Adwokat prowadzący Kancelarię Adwokacką i będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy pomoc prawną z urzędu na zlecenie Sądów. Podatnik pyta, czy powinien wpisywać do księgi przychodów i rozchodów faktury VAT, wystawiane Sądom za świadczone usługi prawne?


Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pani Kancelarię Adwokacką zgłoszoną jako pozarolniczą działalność gospodarczą i otrzymuje Pani wynagrodzenia za tzw. obrony z urzędu. Wątpliwości powstały w związku z klasyfikacją źródła przychodów wynagrodzeń otrzymywanych z Sądu za obrony z urzędu, potrącania przez Sąd zaliczek na podatek dochodowy oraz obowiązku księgowania przedmiotowych dochodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 29.07.2005r. Nr US. EI/48/10/2005 nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym przez Panią wniosku stwierdzając, iż wynagrodzenia za obrony z urzędu należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i w związku z tym nie mogą być one wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na powyższe postanowienie w dniu 09.08.2005r. złożyła Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, zarzucając iż interpretację przepisów prawa podatkowego oparto na błędnym założeniu, że obrony z urzędu są realizowane na zlecenie Sądów.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznaje za prawidłowe stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skierniewicach zawarte w przywołanym powyżej postanowieniu.

Obrony z urzędu są zlecane przez Sąd Okręgowej Radzie Adwokackiej, w której to imieniu jej przedstawiciel – adwokat, świadczy pomoc prawną uprawnionej stronie toczącego się postępowania. Pomoc ta jest opłacana ze środków Skarbu Państwa. Szczegółową analizę przepisów dotyczących świadczenia pomocy prawnej z urzędu na zlecenie Sądu - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi przedstawił w decyzji nr PBI-3/4117/IN-60/USS/2005/PSz z dnia 25.08.2005r., odmawiającej zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z dnia 29.07.2005r. Nr EL/48/10/2005, wydanego w wyniku złożenia przez Panią wniosku o dokonanie interpretacji w sprawie sposobu odzyskania nieprawnie pobranego przez płatnika (Sąd) podatku od wynagrodzenia wypłacanego za sprawy prowadzone z urzędu.

Wynagrodzenia z tego tytułu są to przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 6 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, przychody adwokatów z tytułu świadczenia pomocy prawnej na zlecenie sądu, należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Zatem pomoc prawna świadczona z urzędu przez adwokatów nie stanowi prowadzenia pozarolniczej działalności, w rozumieniu przepisów art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W świetle powołanego przepisu nie jest bowiem pozarolniczą działalnością gospodarczą taka działalność, z której przychody są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt. 6 cytowanej ustawy.

Konsekwencją takiej kwalifikacji przychodów za pomoc prawną z urzędu jest to, że nie mogą być one wpisywane do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ponieważ spowodowałoby to ich podwójne opodatkowanie. Wynika to również z treści art. 24a ust. 1 ww. ustawy oraz § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami w księdze przychodów i rozchodów powinny być ewidencjonowane jedynie przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Fakt opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności adwokackich wykonywanych na zlecenie sądu, nie przesądza jednakże o tym, że uzyskiwane z tego tytułu przychody stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej określonej w art. 14 cytowanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj