Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
VR/4407/14-22/05/KT
z 8 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VR/4407/14-22/05/KT
Data
2005.06.08



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
roboty budowlano-montażowe
rolety, żaluzje



Decyzja


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2005 Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek z dnia 14 marca 2005 r. nr 1437/US-37/ZI/84/KO/05, uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy "ZPH" przedstawione we wniosku złożonym w dniu 14 lutego 2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


- utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie


Uzasadnienie


Ze stanu faktycznego wynika, że Strona zwróciła się z wnioskiem z dnia 14. 02. 2005 r. o udzielenie informacji w zakresie interpretacji prawa podatkowego (przepisów ustawy o podatku od towarów i usług); czy podatnik będący jednocześnie firmą handlową i usługową, która dostarcza, montuje, wymienia osłony przeciwsłoneczne takie jak: markizy, rolety, verticale, może stosować stawkę o której mowa w 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. 7% w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi?

Rozpatrując wniosek Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek po przeprowadzonej analizie dostarczonych dokumentów uznał, iż Strona dokonuje dostawy wytworzonych przez siebie towarów oraz na podstawie art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 3, art. 43 ust. 1, art. 146 ust. 1, pkt 2 lit. a i b, art. 146 ust. 2, ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) określił Stronie w związku z jej prowadzoną działalnością właściwą do stosowania stawkę podatku - czyli 22%.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła w dniu 24. 03. 2005 r. zażalenie (wpływ do Izby Skarbowej w Warszawie 05. 04. 2005 r.), w którym kwestionuje interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek, klasyfikującą przedstawiony rodzaj działalności Strony jako dostawę towarów, zamiast świadczenia usług (przy włączeniu do wartości usługi materiałów wykorzystywanych do jej wykonania).

Strona podnosi, iż ze względu na przedmiot umów zawieranych z klientami (pomiar techniczny ścian budynków, wykonanie rolet/markiz z materiałów własnych, przetransportowanie na miejsce mocowania gotowego produktu, montaż) działalność ZPH powinna być klasyfikowana przez organy skarbowe jako wybitnie usługowa, związana ściśle z robotami budowlano - montażowymi w budownictwie mieszkaniowym, a co za tym idzie, opodatkowana stawką preferencyjną 7%.

Strona, biorąc pod uwagę powyższe, wnosi o zmianę zaskarżonego postanowienia.


Rozpatrując zażalenie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, co następuje:

W przedmiotowej sprawie istota sporu sprowadza się do ustalenia, jakiego rodzaju działalność świadczy Strona: czy dokonuje kompleksowej dostawy wyprodukowanych przez siebie towarów, czy raczej w/w rodzaj działalności przejawia znamiona świadczenia usług?

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Tak więc zarówno przy dostawie towarów, jak i świadczeniu usług należy uiszczać podatek wyrażony w odpowiednich stawkach. Polska Klasyfikacja Towarów i Usług grupuje prace związane z montażem m. in. markiz w sekcji F, tj. w "robotach budowlanych" - PKWiU 45.34.31-00.00 - usługi zwiazane z montażem zasłon i markiz.

Strona uważa, iż świadcząc usługi budowlano - montażowe, w myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Na podstawie art. 146 ust. 2 w/w ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 146 ust. 3 pkt 1, 2 i 3 cyt. ustawy, to: sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura, urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Nie można więc jako infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu traktować montażu markiz i rolet.

Strona, na podstawie powyższych przepisów oraz Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, twierdzi, iż podstawą prowadzonej przez Spółkę dzialalności są usługi montażowe markiz/rolet w obiektach budownictwa mieszkaniowego, objęte stawką 7%. Zdaniem tut. organu podatkowego, montaż ich jest jedynie czynnością dodatkową,towarzyszącą ich dostawie.

ZPH słusznie przyznaje, iż wykonując powyższe prace, jest dostawcą towaru, tj. że osłony przeciwsłoneczne w postaci markiz, rolet, verticali, wytwarza we własnym zakresie z poszczególnych podzespołów. Zawierane przez Stronę umowy obejmują: (wg załączonego do sprawy wzoru umowy) pomiar techniczny, wykonanie i dostarczenie markiz lub rolet wraz z zamontowaniem ich na ścianie budynku. Oczywistym jest fakt, iż przy dostarczeniu tego typu towaru do odbiorcy, pomiar ściany na której przedmiotowy produkt ma zostać umocowany, jak również jego końcowe zamontowanie, stanowi czynność dodatkową - aczkolwiek konieczną i wynikającą z samego charakteru dostarczanego towaru (pozostając niezamontowanymi nie mogłyby spełnić swojej roli, a tym samym byłyby bezużyteczne dla odbiorcy). Ponadto, jeszcze raz należy podkerślić, iż Spółka dokonuje dostawy wraz z montażem wytworzonych przez siebie produktów i że w tym omawianym przypadku, przedmiotu działalności nie będą stanowiły usługi polegające na robotach montażowych. Przykładowo, świadczeniem usług można by potraktować zamontowanie materiału gotowego, dostarczonego przez klienta ekipie montującej, natomiast, na podstawie powyższego stanu faktycznego, należy przyjąć, iż Strona dokonuje dostawy towarów.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że na markizy przeciwsłoneczne nie została przewidziana stawka preferencyjna podatku od towarów i usług, przyjąć należy, iż stawka podatku w związku z opisaną powyżej prowadzoną działalnością gospodarczą, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy - stawka podatku wynosi 22% (z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.), powinna wynosić 22%.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj