Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wolsztynie
ZD-G/415-6/05
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD-G/415-6/05
Data
2005.08.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wolsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
pracodawca
ulga uczniowska
umowa o pracę
upadłość
wyszkolenie uczniów


Pytanie podatnika
Czy pracodawca, który zawarł z uczniami dn. 15 stycznia 2004r. umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, nabywa prawo do ulgi uczniowskiej - proporcjonalnie za okres zatrudnienia?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wolsztynie postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko U., zawarte we wniosku z dn. 15 czerwca 2005r., uzupełnionym dn. 11.07.2005r., w którym podatnik stwierdził, że pracodawca, który zawarł z uczniami dn. 15 stycznia 2004r. umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, nabywa prawo do ulgi uczniowskiej - proporcjonalnie za okres zatrudnienia.

U Z A S A D N I E N I E

W dn. 15 czerwca 2005r. do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek U. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Opisany we wniosku stan faktyczny jest następujący: 1 września 2002r. zakład pracy zawarł z młodocianymi pracownikami umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. 14 stycznia 2004r. umowy zostały rozwiązane z uwagi na upadłość pracodawcy. Umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z nowym pracodawcą zawarte zostały przez uczniów na okres od 15 stycznia 2004r. do 31 sierpnia 2005r. Wnioskodawca sugeruje, że skoro zmiana pracodawcy podyktowana była upadłością pierwszego pracodawcy i konieczne stało się zawarcie umowy z nowym pracodawcą w trakcie trwania nauki, nowy pracodawca nabył prawo do ulgi proporcjonalnie za okres zatrudnienia młodocianych.

Podatnik powołuje w swoim piśmie art. 27c ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176, z późn. zmianami), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., zgodnie z którym jeżeli umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego została rozwiązana z przyczyn niezależnych od podatnika, a pracownik podjął naukę zawodu na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u innego podatnika - przysługującą z tytułu wyszkolenia ulgę uczniowską dzieli się między obydwu podatników, proporcjonalnie do liczby miesięcy prowadzonego przez nich szkolenia. Jeżeli rozwiązanie umowy nastąpiło z winy szkolącego podatnika, ulga uczniowska przysługuje w wysokości proporcjonalnej do okresu szkolenia tylko temu podatnikowi, u którego pracownik ukończył naukę zawodu.

Z dniem 1 stycznia 2004 roku, na mocy art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r., Nr 202, poz. 1956, ze zm.) oraz art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2003r., Nr 202, poz. 1958, ze zm.) zlikwidowana została ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów (tzw. ulga uczniowska). Nie oznacza to jednak, że ulga ta nie funkcjonuje już w systemie podatkowym. Począwszy od dnia 1 stycznia 2004r. (stosownie do art. 13 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw oraz art. 4 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) z ulgi uczniowskiej podatnicy mogą korzystać na zasadzie praw nabytych. Ponadto z ulgi tej nadal mogą korzystać podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. podpisali z uczniami lub szkołami stosowne umowy i rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003-2004.

Nie ulega wątpliwości, że w opisanym stanie faktycznym drugi z pracodawców, który zawarł z uczniami umowę na okres od 15 stycznia 2004r. do 31 sierpnia 2005r., nie spełnia wymaganego przez powyższe przepisy warunku zawarcia umowy przed dniem 1 stycznia 2004r., a w konsekwencji nie będzie mógł skorzystać z ulgi uczniowskiej.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny, przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny, obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj