Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-18/05
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-18/05
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
umowa zlecenia
usługi weterynaryjne
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Zawarto umowę w ramach działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z lekarzem weterynarii nie będącym pracownikiem Inspekcji. Umowa została zawarta na czas określony od 2 stycznia 2005r. do 31 grudnia 2005r. W umowie określono, że za wykonane czynności zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości określonej przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii /Dz.U. Nr 178, poz. 1837/, oraz zwrot udokumentowanych kosztów w związku z wykonywaniem tych czynności. W skład udokumentowanych kosztów wchodzi:
1/ dojazd według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy,
2/ użyte produkty leczniczo weterynaryjne i wyroby medyczne (zakup tuberkuliny). Zleceniobiorca ma obowiązek dokumentować wyżej wymienione koszty ewidencją przebiegu pojazdu wg stawek wynikających z przepisów oraz fakturą zakupu użytych produktów leczniczych. Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisach prawa podatkowego przedstawiono następujące stanowisko cyt:
„1.) Czynności zlecone lekarzom wolnej praktyki w ramach umowy zlecenie naszym zdaniem powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych
2.) Zwrot kosztów dojazdów do czynności zleconych naszym zdaniem nie powinien być traktowany jako wynagrodzenie i nie powinno być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
3.) Zakup leków niezbędnych do wykonywania zadań naszym zdaniem nie powinno to być zaliczane do wynagrodzeń i nie powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”


POSTANOWIENIE

Stosownie do postanowień art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.05.2005r. (data wpływu 13.05.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 16.06.2005r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czynności zleconych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, lekarzom wolnej praktyki postanawiam uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku za:
1. nieprawidłowe w zakresie dotyczącym opodatkowania zwrotu kosztów zakupu leków niezbędnych do wykonywania zadań,
2. prawidłowe w zakresie opodatkowania czynności zleconych lekarzom w ramach umowy zlecenia oraz zwrotu kosztów dojazdów do czynności zleconych.

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia. W dniu 13.05.2005r. zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w zakresie przedstawienia własnego stanowiska w sprawie w dniu 16.06.2005r. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego: zawarto umowę w ramach działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z lekarzem weterynarii nie będącym pracownikiem Inspekcji. Umowa została zawarta na czas określony od 2 stycznia 2005r. do 31 grudnia 2005r. W umowie określono, że za wykonane czynności zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości określonej przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii /Dz.U. Nr 178, poz.1837/, oraz zwrot udokumentowanych kosztów w związku z wykonywaniem tych czynności. W skład udokumentowanych kosztów wchodzi:
1/ dojazd według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością pracodawcy,2/ użyte produkty leczniczo weterynaryjne i wyroby medyczne (zakup tuberkuliny).
Zleceniobiorca ma obowiązek dokumentować wyżej wymienione koszty ewidencją przebiegu pojazdu wg stawek wynikających z przepisów oraz fakturą zakupu użytych produktów leczniczych. Odnosząc powyższy stan faktyczny do regulacji prawnej zawartej w przepisach prawa podatkowego przedstawiono następujące stanowisko cyt:
„1.) Czynności zlecone lekarzom wolnej praktyki w ramach umowy zlecenie naszym zdaniem powinny być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych
2.) Zwrot kosztów dojazdów do czynności zleconych naszym zdaniem nie powinien być traktowany jako wynagrodzenie i nie powinno być opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
3.) Zakup leków niezbędnych do wykonywania zadań naszym zdaniem nie powinno to być zaliczane do wynagrodzeń i nie powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”.

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych/jedn.tekst Dz.U.Nr 14 poz. 176 z 2000r. z późn.zm./ za przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się między innymi przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.Kwestia kosztów uzyskania przychodów w przypadku osobistego wykonywania działalności o której mowa wyżej została uregulowana w art. 22 ust. 9 pkt 4 cyt. wyżej ustawy. Zgodnie z powyższym przepisem koszty uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. W świetle przepisu art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne niemającej osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 obowiązane są jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.
Tak odliczoną zaliczkę zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w 2005 roku nie więcej niż o jej część stanowiącą 7,75% podstawy wymiaru (art. 27b ust. 2 cyt. ustawy).

Reasumując, w przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym należności wypłacone lekarzom weterynarii z tytułu zwrotu kosztów zużytych produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych, związanych z czynnościami zleconymi przez Powiatowego Lekarza Weterynarii stanowią przychód podatnika podlegający opodatkowaniu. A zatem, od wynagrodzenia podstawowego oraz od kwot stanowiących zwrot w/w kosztów, Powiatowy Inspektorat Weterynarii jako płatnik obowiązany jest, zgodnie z cyt. art. 41 ust. 1, pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, z zastosowaniem zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w omawianym przypadku w wysokości 20%. Natomiast, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych, zgodnie z przepisem art. 22 ust. 10 ustawy.

Stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b w/w ustawy, należności za czas podróży otrzymywane przez osoby nie będące pracownikami, objęte zostały zwolnieniem przedmiotowym. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ustępu 13. Zgodnie z treścią art. 21 ust. 13 tej ustawy, przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskana przychodów i zostały poniesione:
1/ w celu osiągnięcia przychodów lub
2/ w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3/ przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4/ przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

W świetle par. 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii /Dz.U. Nr 178, poz. 1837/, lekarzom weterynarii oraz innym osobom niebędącym pracownikami Inspekcji Weterynaryjnej, wyznaczonym przez powiatowego lekarza weterynarii do wykonania określonych czynności, przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych... niebędących własnością pracodawcy. Z uwagi na powyższe, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może mieć zastosowanie do należności z tytułu podróży służbowych, stanowiących zwrot kosztów dojazdu lekarzom weterynarii, którzy wykonują czynności zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na podstawie umów zlecenia, o ile wydatki z tego tytułu nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów powodując zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż załączony do wniosku o udzielenie interpretacji wzór umowy nie podlega ocenie organu.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj